Hatay'da sağanak yağışın ardından temizlik çalışması

Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerine bağlı ekipler, dün akşam saatlerinde başlayan sağanak yağıştan etkilenen mahallelerde temizlik çalışması yaptı.

Ekipler, yollarda oluşan su birikintilerini boşaltarak, yollarda onarım çalışması yaptı.

Çalışmalar kapsamında tarihi Uzun Çarşı'nın kaldırım taşları yenilendi.

[Fotoğraf: AA]

Kapatılan yollar trafiğe açıldı

Hatay Valiliği'nin yazılı açıklamasında kent merkezine 5 saatte metrekareye 111,2 kilogram yağış düştüğü belirtildi.

Türkiye'nin Afet Müdahale Planı kapsamında sahada 697 personel ve 292 aracın görevlendirildiği belirtilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:


“İl genelinde 182 adet su baskını ve 22 adet mahsur kalma ihbarı geldi, kurumlarla paylaşılarak müdahale sağlandı. 49 konteynerimiz tahliye gerektirmeyecek kadar yağmura maruz kaldı ve konteynerlerimiz tahliye gerektirmeyecek kadar yağışa maruz kaldı. 1 konteynerde yaşayan 5 kişilik aile tahliye edildi.”


Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]

Mahsur kalan 75 kişi güvenli bölgeye götürüldü

Açıklamada, Günyazı ve Küçükdalyan mahallelerinde taşan dereye müdahale edilerek yağmurda mahsur kalan 75 kişinin güvenli alana götürüldüğü belirtildi.

Açıklamada, Antakya ve Defne ilçelerinde bazı kapalı yolların trafiğe açıldığı belirtilirken, aşırı yağış nedeniyle çöken Arsuz-Çevlik karayolunun Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından onarıldığı bildirildi.

Açıklamada, Samandağ İlçesi'nde hasarlı işyerlerinde hasar tespit çalışması yapıldığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:


“Merkez ilçelerimizde herhangi bir elektrik kesintisi yok. Antakya ve Defne ilçelerimizde yerel olarak yağışların devam ettiğini, şu ana kadar herhangi bir can kaybının yaşanmadığını ve Devletimizin tüm kurumlarının 24 saat hizmette olduğunu bildirmek isteriz. Yağışlardan etkilenen vatandaşlarımıza bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını diliyoruz.” “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir