İhracatını en çok artıran ikinci il: Sakarya

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası'ndan (SATSO) yapılan açıklamada, Ticaret Bakanlığı verilerine göre Sakarya'nın nisan ayında ihracatının aylık yüzde 12,38, yıllık ise yüzde 11,6 arttığı belirtildi.

Açıklamada, kentin ülke ihracatına yüzde 4,1 oranında katkı sağladığı ve 799 milyon dolar değerindeki değerle Nisan ayında en fazla ihracat yapılan yedinci il olduğu belirtildi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, dünyada 123 noktaya ihracat yapan Sakarya şehrinin mart ayında ihracatında otomotiv sanayi, demir ve demir dışı metaller, çelik, kimyasallar ve ürünler ile makine ve aksamları sektörleri başı çekti. Serbest bölgeler de dahil olmak üzere Fransa ve İspanya'ya ihracat. Başta İngiltere ve Almanya'nın olduğu iddia edildi.

“İhracat-ithalat karşılama oranı yüzde 130’un üzerinde oldu”

Dış ticaret verilerini değerlendiren SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, şunları söyledi: “Nisan ayında ihracatını geçen yıla göre milyonlarca dolar cinsinden en fazla artıran ikinci il olmayı başardık. Yılın ilk üç ayında 471 milyon dolarlık dış ticaret fazlası kaydedildi ve ihracat arttı.” “İthalatın karşılanma oranı %130’un üzerinde kaldı.” değerlendirmesini yaptı.

Altuğ, 7 sektörde 68 ülkeye ihracatı artırmayı başardıklarının altını çizerek, ülkenin üretim potansiyelini rekabetçi hale getirmeye ve katma değerli ürünlerle ihraç edilen kilogramın değerini artırmaya çalışan iş dünyasının bu alandaki önemine dikkat çekti. Bu başarılı yükseltilmiş masa.

Gerekli desteklerin sağlandığı, piyasalarda güven ortamının oluşturulduğu, para politikasında istikrarın sağlandığı ve birçok sektörde rekabet şansının arttığı ekonomik düzende rekabet şanslarının artacağını belirten Altuğ, şöyle konuştu: “İş dünyasında sorunların çözülmesi, Finansa erişim, teşviklerin artırılması, öncelikle teknolojik ve katma değerli ürünlere ağırlık verilmesi, yeni nesil sanayi bölgelerinin geliştirilmesi.” “Zor şartlara rağmen dünya pazarına girme konusunda Türk menşeli kaliteli ürünler üretmeye kararlı ve üreten Sakarya'daki girişimci dünyamız sayesinde buna odaklanmak da önemli.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir