İsrail askerleri Batı Şeria'da 50 Filistinliyi tutukladı

Filistinli Esirler Derneği, İsrail askerlerinin Nur Şems kampına 18 Nisan'dan bu yana düzenlediği saldırılarda yaşanan gözaltı ve ihlallere ilişkin bir açıklama yayınladı.

Açıklamaya göre İsrail güçleri kampta aralarında yaralıların da bulunduğu 50 Filistinliyi gözaltına aldı.

Filistinlilere yönelik, tutukluların açık alanda sorguya çekilmesi, insanların canlı kalkan olarak kullanılması, dövülmesi, kıyafetlerinin alınması gibi ciddi saldırı ve ihlaller gerçekleştirildi.

Serbest bırakılan Filistinlilerin cesetlerinde işkence ve işkence izlerine rastlandı.

Kampa yapılan saldırılarda gözaltına alınanların çoğu, açık sorgunun ardından serbest bırakıldı.

İsrail güçlerinin 7 Ekim'den bu yana Tulkarim'de 500'e yakın kişiyi gözaltına aldığı ve aralarında kadın, çocuk, yaşlı, hasta ve yaralıların da bulunduğu yüzlerce kişiyi açık alanlarda sorguya çektiği açıklandı.

Tutsaklar Derneği'nden yapılan açıklamada, Tülkerim'in 7 Ekim'den bu yana tanık olduğu olayların, iki yılı aşkın süredir maruz kaldığı “işgal eylemlerinin devamı”ndan başka bir şey olmadığı, İsrail eylem güçlerinin kasıtlı olarak büyük suç işleyen altyapıları hedef aldığı vurgulandı. ölçekli yıkım.


7 Ekim'den bu yana Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te 8 bin 400 Filistinli gözaltına alındı

Açıklamaya göre, İsrail'in işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te 7 Ekim 2023 itibarıyla gözaltına aldığı Filistinlilerin sayısı 8 bin 400'e çıktı.

İsrailli yetkililerin, Gazze'de Filistinlilere karşı yürütülen “soykırım savaşı” kapsamında, 7 Ekim'den bu yana Kudüs'ün de aralarında bulunduğu Batı Şeria'daki gözaltılarını sürdürdüğü, toplumun her kesimine yönelik infaz ve suçlar gerçekleştirdiği bildirildi. . Filistin toplumu sahada.

Başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası kuruluşlara “beklenen ve gerekli rolleri üstlenmeleri” çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, uluslararası insan hakları sisteminin mevcut kaderinin “her türlü uluslararası norm ve yasanın üzerinde hareket eden İsrail'e karşı koyma becerisine bağlı olduğu” vurgulanıyor.


Nur Şems mülteci kampına İsrail baskını

İsrail Ordu Radyosu 18 Nisan'da Batı Şeria'nın kuzeyindeki Tulkerim kasabasındaki Nur Şems mülteci kampına karşı “geniş çaplı bir askeri operasyon” başlatıldığını duyurdu.

İsrail askerlerinin Nur Şems mülteci kampına düzenlediği saldırılarda 14 Filistinlinin hayatını kaybettiği iddia edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir