İsrail ordusunun Refah'ta bir evi bombalaması sonucu 4'ü çocuk 7 Filistinli hayatını kaybetti.

Sağlık kaynaklarından yapılan açıklamada, İsrail ordusunun Refah'taki Yebna mülteci kampında bulunan “Ebu el-Hunud” ailesinin evini hedef aldığı belirtildi.

Kaynaklar, İsrail ordusunun bombardımanında 4'ü çocuk 7 Filistinlinin hayatını kaybettiğini, cenazelerinin Kuveyt'teki hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Görgü tanıkları, İsrail'in bombaladığı bölgede çok sayıda Filistinlinin yerinden edildiğini ve büyük bir yıkımın yaşandığını da ifade etti.


Gazze'de yerinden edilen Filistinlilerin son sığınağı Refah

7 Ekim 2023'ten bu yana devam eden İsrail saldırıları nedeniyle yaklaşık 2,3 milyonluk Gazze Şeridi'nde 1,9 milyon kişi yerinden edildi. Bu Filistinlilerin çoğu, İsrail'in daha önce “güvenli bölge” olduğunu iddia ettiği Refah şehrine sığındı.

Gazze Şeridi'nin en güneyinde, Mısır sınırında yer alan Refah'ın nüfusu İsrail saldırıları öncesinde 280 bin iken, 5 kattan fazla artarak yaklaşık 1,5 milyona ulaştı.

İsrail saldırılarından kaçarak konutların ve altyapının yetersiz olduğu Refah'a sığınan Filistinlilerin çoğu, derme çatma çadırlardan oluşan kamplarda yaşam mücadelesi veriyor.

İsrail ordusunun sık sık hava saldırıları düzenlediği Refah'a karadan saldırı düzenlemesi halinde sivillerin Gazze Şeridi'nde sığınacak yeri olmayacağından korkuluyor.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 500'ü çocuk ve 9 bin 560'ı kadın olmak üzere 33 bin 843 Filistinli öldürüldü, 76 bin 575 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir