İsrail'in Gazze'ye saldırısında 3 sivil hayatını kaybetti

Filistin haber ajansı WAFA'nın haberine göre, İsrail'in Şeyh Rıdvan semtindeki bir evi bombalaması sonucu biri kadın 3 Filistinli öldü, bazıları da ağır yaralandı.

Öte yandan Gazze Şehri'ne yönelik saldırılarla eş zamanlı olarak Gazze Şeridi'nin orta kesimindeki Nusayrat mülteci kampının kuzeybatısında yer alan Gazze Vadisi çevresi de yoğun bombardımana maruz kaldı.

Gazze Sivil Koruma Enstitüsü'nden yapılan yazılı açıklamada, Refah'ın batısındaki Tel es-Sultan ilçesine bağlı Bi'r Kanada bölgesinde gece saatlerinde gerçekleştirilen saldırıda 2 Filistinlinin hayatını kaybettiği belirtildi.

7 Ekim'den sonra İsrail'in Gazze'yi işgal etmesi

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim 2023'te “Filistinlilere ve Mescid-i Aksa başta olmak üzere kutsal değerlere yönelik devam eden ihlallere yanıt verme” motivasyonuyla İsrail'e karşı kapsamlı bir saldırı başlattı. “

İsrail, 7 Ekim saldırılarında 1.200 İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 694'ü çocuk ve 10 bin 279'u kadın olmak üzere 37 bin 337 Filistinli öldürüldü, 85 bin 299 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü iddia edilirken, sivil altyapı da tahrip edilerek insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıların başladığı 7 Ekim'den bu yana 311'i kara işgali sürecinde olan 662 askerinin öldüğünü duyurdu.

Çatışmada 24 Kasım 2023'te önce 4 gün, ardından da 3 gün uzatılan “insani duraklama” sırasında 81 İsrailli ve 240 Filistinli tutuklu karşılıklı olarak serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail binlerce Filistinliyi gözaltına almaya ve hapsetmeye devam ediyor.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te Filistin topraklarını gasp eden İsrail askerlerinin ve İsraillilerin saldırılarında 7 Ekim 2023'ten bu yana 547 Filistinli hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir