Japonya'da 2 askeri helikopter düştü: 1'i öldü, 7'si kayıp

Japonya'da meydana gelen helikopter kazalarına bir yenisi daha eklendi. Japon Öz Savunma Kuvvetleri'ne (SDG) ait her biri 4 mürettebattan oluşan iki askeri helikopter, dün Pasifik Okyanusu'nda tatbikat sırasında düştü.

QSD açıklamasında, SH-60K helikopterleriyle temasın yerel saatle sırasıyla 22.38 ve 23.04'te kesildiği, bölgede başlatılan arama çalışmaları sırasında bir kişinin cansız bedeninin bulunduğu belirtildi.

Kazanın ardından kayıp 7 kişiyi arama çalışmalarının devam ettiği bildirilse de SH-60K tipi helikopterlerle tüm eğitimlerin geçici olarak durdurulduğu belirtildi.

Çarpışma şüphesi Japonya Savunma Bakanı Minoru Kihara, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, nedeni henüz bilinmeyen kazanın Torishima Adası'nın yaklaşık 270 kilometre doğusundaki sularda meydana geldiğini ve helikopterlerin birbirine çarpıştığına inanıldığını söyledi.

2 uçuş kayıt cihazı ve helikopter parçalarının “çok yakın yerlerde” bulunduğu bilgisini paylaşan Kihara, bakanlığın kayıp mürettebatın kurtarılması için her türlü çabayı göstereceğini vurguladı.

Helikopter kazasında 10 kişi hayatını kaybetti. QSD'ye ait UH-60JA tipi askeri helikopter, geçen yıl nisan ayında Japonya'nın Okinawa eyaletine bağlı Miyako Adası'nın kuzeyinde radardan kaybolmuş, helikopterin denize düştüğü açıklanmıştı. . Kazada 10 kişi hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir