Hamile köpek vuruldu, yavrularını acı içinde doğurdu

Merkez Bartın mahallesindeki Mugada Plajı'nda bir sokak köpeği ve 5 yavrusunun bulunduğunu fark eden hayırseverler, köpeği ve yavrularını alıp Zonguldak'taki özel veteriner kliniğine götürdü.

Hayırsever Seda Mercan ve veteriner hekim Ömer Faruk Alkan, ilk muayenede köpeğin hamileyken vurulduğunu; Acı içinde doğum yaptığını öğrendi.

Omuriliğinde ve ayaklarında çok sayıda saçma bulunan köpeğe, 3 saatlik tedavi uygulanarak omuriliğinde bulunan saçmalar başarıyla çıkarıldı.

Hamile köpek vuruldu, yavrularını acı içinde doğurdu

Ancak fizik tedaviye rağmen köpeğin bir patisi ve kuyruğu kesildi. Veteriner Hekim Ömer Faruk Alkan, 5 yavrusundan birini kaybeden köpeğin lazer egzersizleriyle yönlendirilmeye devam ettiğini söyledi. “Röntgen çekip muayene ettikten sonra yakın mesafeden vurulduğunu tespit ettik. Kurşunların omuriliği geçip bazı yerlere saplandığını gördük. Omuriliktekini almamızın nedeni, oradaki sinire baskı yaptığı sürece arka bacaklarının felçli kalmasıydı. Onu acil ameliyata aldık. Yaklaşık 2-3 yıl süren omurilik ameliyatı sırasında omurilikte kurşunu bulduk ve oradan çıkardık. Çevredeki kemik dokusunu serbest bırakıp sinir üzerindeki baskıyı hafiflettik. Ayağıyla birlikte kuyruğunu da kestik. Fizik tedavide lazer egzersizleri yapıyoruz. Uzun süre bakıma ihtiyacı olacak. Yavruların sağlık durumları gayet iyi, sadece birini kaybettik. Bunun nedeni muhtemelen yediği kurşunun etkisi olabilir. “Yavrular doğar doğmaz geldiler.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir