Jürinin kendisi hakkındaki kararını “hileli” olarak değerlendiren Trump'a ABD Başkanı Biden'ın tepkisi.

Amerika Başkanı Biden, Trump'ın suçlu bulunduğu davaya ilişkin değerlendirmelerini Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında dile getirdi.

Biden, Trump'ın kararın “hileli ve yasa dışı” olduğu yönündeki iddialarına, “Sırf hoşunuza gitmediği için bir kararı hileli olarak nitelendirmek sorumsuz, tehlikeli ve pervasızdır” diyerek yanıt verdi. Bunu şu şekilde değerlendirdi.

Amerikan hukuk sisteminin temellerinin sağlam olduğunu ve saygı duyulması gerektiğini kaydeden Biden, Trump'ın hukuk sistemi üzerinden siyasi puan kazanmaya çalıştığını savundu.

Trump'ın da herkes gibi “adil” yargılandığını belirten ve Trump'ın söz konusu karara itiraz edeceğini hatırlatan Biden, eski başkanın bu konuda tüm yasal haklarını eşit şekilde kullandığını vurguladı.

Önceki gün New York'taki “susma odası” davasında jüri tarafından kendisine yöneltilen tüm suçlamalardan suçlu bulunan eski ABD Başkanı Donald Trump'ın suçlu bulunup bulunmayacağına 11 Temmuz'daki duruşmada karar verileceği açıklandı. .

Kararın hileli ve yasa dışı olduğunu savunan Trump, “Bunu bana yapabiliyorlarsa, herkese de yapabilirler. Bunlar kötü insanlar. Çoğu durumda bunların hasta insanlar olduğuna inanıyorum.” dedi.

Aleyhindeki kararın siyasi önyargıyla alındığını öne süren Trump, şunları söyledi: “Beyaz Saray ve Adalet Bakanlığı ile tam iş birliği içerisindeyim. Bunların hepsini (Joe) Biden ve belki de onun adamları yapıyor.” dedi.


Trump'ın “sessizliği” vakası.

ABD Başkanı Trump, Manhattan Bölge Savcılığı'nın 2016 başkanlık seçimleri sırasında yetişkin sinema oyuncusu Stormy Daniels'a yasa dışı “susma vergisi” ödenmesine ilişkin soruşturması kapsamında 18 Mart 2023'te büyük jüri tarafından suçlanmıştı.

Trump, 4 Nisan 2023'te “sessizlik” ve ilgili belgelerde sahtekarlık suçlamasıyla New York'ta hakim karşısına çıktı. Kendisine yöneltilen 34 ayrı suçlamayı reddeden Trump, kendisine yöneltilen suçlamaları “siyasi cadı avı” olarak nitelendirdi ve suçlamaları “seçime müdahale” olarak gördüğünü söyledi.

Trump, New York'taki 6 haftalık duruşmasının ardından dün kendisine yöneltilen 34 suçlamanın tamamından oluşan bir jüri tarafından suçlu bulundu.

Trump daha sonra ABD tarihinde hakim karşısına çıkan ve kendisine yöneltilen suçlamalardan dolayı jüri tarafından suçlu bulunan “ilk eski başkan” olarak tarih yazdı.

Trump'a verilecek cezanın belirlenmesi için duruşma 11 Temmuz'da yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir