Konya'da bisikletle okula giden öğrencilere polis ekipleri eşlik ediyor

Her yaştan bisikletçinin bulunduğu Konya, tarihi bisiklet kültürü ve coğrafi özelliklerinin sunduğu kolaylıklarla dikkat çekiyor.

Alternatif ulaşım aracı olarak 635 kilometreye ulaşan bisiklet yolu ve en yoğun kullanım noktalarında oluşturulan bisiklet park alanları, tasarımı ve estetiğiyle öne çıkıyor.

Bisikletli trafiği tespit etmek amacıyla hayata geçirilen ve radar görüntüsüne benzeyen Bisiklet Sayacı, mobiliteyi veriye dönüştürerek planlanan yatırımların şekillenmesine yardımcı oluyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin bisiklet güzergahlarını, otoparklarını ve tamir noktalarını gösteren Akıllı Bisiklet uygulama sistemi de sürücülere kolaylık sağlıyor.

Uluslararası yarışların yapıldığı Türkiye'nin ilk olimpiyat velodromuna da ev sahipliği yapan şehrin bisiklet tramvayı, hizmete girdiği günden bu yana günde yüzlerce bisikletçiyi taşımaya devam ediyor.

Üst geçitlerin bulunduğu kentte uygulanan uygulamalarla bisiklet kullanımı her geçen gün daha yaygın hale geliyor.

Çocuklara yönelik “Güvenli bisiklet yolu” projesi başlatıldı

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya'da bisiklet kullanımının yaygınlaştırılmasına yönelik birçok proje yürüttüklerini söyledi.

Kentte bugüne kadar yapılan yatırımları sıralayan Altay, şunları söyledi: “Bisikletin kentte toplu ulaşım olarak kullanılması konusunda ciddi bir çaba içerisindeyiz. Bisiklet master planımız kapsamında tramvay bisiklet yolumuzla bisikletlerin aktif olarak kullanılmasını istiyoruz. Belediye otoparkında bisiklet alanları, otobüslerin arka kısımlarında bisiklet taşıma cihazları ve bisiklet köprüleri var” dedi.

Konya'da bisikletle okula giden öğrencilere polis ekipleri eşlik ediyor


“Bisikletlerin güvenli kullanımı konusunda ciddi eğitimler verdik”

Altay, hayata geçirilen güvenli bisiklet yolu projesine ilişkin de şu bilgileri verdi:


“Öğrencilerimizin okula bisikletle gelmeleri için pilot uygulama başlattık. 17 okulda ve 5 Bilgehanede çocuklarımıza öncelikle güvenli bisiklet kullanımı konusunda ciddi eğitimler verdik. Daha sonra güvenlik ekipmanlarının kullanımı ve trafik kuralları konusunda bilgilendirildik. Öğrencilerimiz polis ve güvenlik birimlerimiz eşliğinde konvoy halinde evlerinden alınarak okula götürüldü. Amaç çocuklarımızın şehir içinde bisiklet kullanımını arttırmak ve aynı zamanda güvenli ulaşımlarını sağlamak. Bu durumda en önemli görev araç sürücülerine düşüyor, bisikletlilere ve yayalara daha saygılı olmalıyız.

Şehir içi trafik yoğunluğunun en önemli sorunlardan biri olduğunu vurgulayan Altay, şöyle konuştu: “Dünyadaki tüm büyük şehirlerde trafiği çözmenin tek yolu toplu taşıma ve bisiklet kullanımını arttırmaktır. Öncü ve lider olmaya çalışıyoruz, bundan sonra da bu tür uygulamaları hayata geçirmeye devam edeceğiz.” “Devam edeceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir