Küresel piyasalar haftaya olumlu başladı

Ortadoğu'da İsrail-Filistin savaşı nedeniyle yüksek seyreden gerilim, İran'ın hafta sonu yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzeleriyle İsrail'e saldırmasıyla doruğa ulaştı.

İsrail'in 1 Nisan'da Suriye'nin başkenti Şam'daki İran konsolosluk binasına saldırmasının ardından İran, bu saldırının kendi ülkesi topraklarına saldırı anlamına geldiğini ve misilleme yapacağını açıklamıştı.

İsrail, söz konusu saldırıların çoğunun hava savunma sistemleri tarafından engellendiğini ancak bir füzenin güneydeki bir askeri üsse isabet ettiğini söyledi.

Analistler, İran'ın misilleme saldırılarının sona ermesi ve ABD Başkanı Joe Biden'ın olası bir karşı saldırıda İsrail'i desteklemeyeceğini açıklamasının ardından bölgedeki gerilimin azaldığını söyledi.

Bu gelişmelerle birlikte kripto para piyasaları üzerindeki satış baskısı artarken, Bitcoin bir noktada değerinin %10'undan fazlasını kaybederek 60.600 dolara düştü. Jeopolitik risklerin azaldığına dair artan beklentilerle birlikte bugün %2,5 artışla 65.450 dolara yükseldi.

Hafta boyunca bölgedeki gelişmelerin yakından takip edileceğini söyleyen analistler, yoğun veri gündeminin de yatırımcıların ilgi odağı olduğunu söyledi.

Öte yandan Cuma günü ABD'de açıklanan mali tablolara göre JPMorgan Chase'in net kârı yılın ilk çeyreğinde yüzde 9 artarken, Citigroup ve Wells Fargo'nun net kârı sırasıyla yüzde 27 ve yüzde 7 azaldı.

JPMorgan Chase'in hisseleri, güçlü mali sonuçlara rağmen net faiz gelirinin beklentileri karşılayamamasının ardından %6,47 düştü. Citigroup hisseleri %1,7 ve Wells Fargo hisseleri %0,39 düştü.

Boston Fed Başkanı Susan Collins, geçen hafta ABD'de beklenenden yüksek gelen enflasyon verilerinin ardından ABD Merkez Bankası'nın (Fed) para politikasının geleceğine ilişkin ipuçları için banka yetkililerinin açıklamalarını takip ederken, yüksek enflasyon göz önüne alındığında şunları söyledi: ve dirençli işgücü piyasası nedeniyle kısa vadeli faiz oranları günün gündeminde yer alıyor. Faiz indirimine acil bir ihtiyaç görmediğini yineledi.

Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee, çeşitli enflasyonist baskılara ilişkin endişelerini dile getirerek, Orta Doğu'daki istikrarsızlığın petrol ve gaz fiyatlarını olumsuz etkileyebilecek potansiyel bir durum olduğunun altını çizdi.

Kansas Fed Başkanı Jeff Schmid ayrıca enflasyonun %2 hedefinin üzerinde olması ve istihdam piyasasının güçlü olması nedeniyle Fed'in şu anda faiz indirimlerine odaklanmaması gerektiğini söyledi.

Para piyasalarında Fed'in mayıs ayında referans faiz oranını sabit tutacağı kesinleşirken, bankanın faiz indirimine başlama ihtimalinin haziran ayında %22, temmuz ayında ise %51 olacağı tahmin ediliyor.

Bu gelişmelerin ardından Cuma günü yaklaşık 6 baz puan düşen ABD 10 yıllık tahvil faizi, günü yüzde 4,53'ten kapattı ve şu anda yüzde 4,56 seviyesinde bulunuyor.

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde 2 bin 432 dolara yükselerek rekor kıran ons altının fiyatı, günü yüzde 1,2 düşüşle 2 bin 344 dolardan tamamladı. Ons altının fiyatı şu anda önceki kapanışa göre %0,5 artışla 2.356 dolarda satılıyor.

Art arda üçüncü işlem gününde de yükseliş trendini sürdüren dolar endeksi, Cuma günü günü %0,7 yükselişle 106 puandan tamamlarken, yeni haftanın ilk işlem gününde önceki kapanışının hemen altında işlem gördü.

Orta Doğu'da gerilimin azalmasıyla petrol fiyatları düşerken, bugün Brent petrolün varil fiyatı yüzde 0,1 düşüşle 89,6 dolardan işlem görüyor.

New York Borsası'nın Nasdaq endeksi Cuma günü yüzde 1,62, S&P 500 endeksi yüzde 1,46 ve Dow Jones endeksi yüzde 1,24 düştü. ABD'de endeks vadeli kontratları yeni haftaya olumlu başladı.


Avrupa

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde Avrupa borsaları karışık bir seyir izlerken, bu hafta gözler bölge genelinde başta enflasyon olmak üzere yoğun veriler gündeminde.

Analistler, merkez bankalarının önümüzdeki dönemlerde ne gibi adımlar atması gerektiğine dair işaretlerin bu hafta euro bölgesi ve İngiltere'de açıklanacak tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerinde aranacağını söyledi.

Para piyasalarında, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) Haziran ayında ilk 25 baz puanlık faiz indirimine gitme olasılığı %92 olarak tahmin edilirken, İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) faiz indirimine başlama olasılığı yüzde 92 olarak tahmin ediliyor. yakın gelecekte. aynı dönemde bu oran %47'dir.

Öte yandan Cuma günü yüzde 0,8 düşerek 1,0640'a gerileyen ve üst üste üçüncü işlem gününde de düşüş eğilimini sürdüren euro/dolar paritesi, bugün yüzde 0,1 artışla 1,0650 seviyesinde bulunuyor.

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde İngiltere'de FTSE 100 endeksi %0,91, İtalya'da MIB 30 endeksi %0,15, Almanya'da DAX 40 endeksi %0,13, Fransa'da CAC 40 endeksi %0,13 yükseldi. %0,13 arttı. %0,16 arttı. Avrupa'da endeks vadeli kontratları yeni haftaya olumlu başladı.


Asya

Çin hariç Asya borsalarında olumsuz bir trend ortaya çıkarken analistler bu hafta Çin'den büyüme, Japonya'dan enflasyon verilerinin takip edileceğini söyledi.

Analistler, Çin hükümetinin hisse senedi listeleme kriterlerini sıkılaştırma, yasadışı hisse senedi satışlarını sona erdirme ve temettü ödemeleri üzerindeki kontrolü sıkılaştırma sözü vermesi nedeniyle ülke borsalarında olumlu bir farklılık olduğunu söyledi.

Dolar/yen paritesi ise son 34 yılın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra 153,8'de dengelenerek 153,9'a yükseldi.

Kapanışa doğru Japonya'da Nikkei 225 endeksi %0,9, Hong Kong'da Hang Seng endeksi %1, Güney Kore'de Kospi endeksi %0,6 düşerken, Çin'in Şangay bileşik endeksi %0,6 arttı.


İç pazarlar

Salı günü yurt genelinde pozitif bir seyir izleyen Borsa İstanbul BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,59 kazançla 9.814,19 puandan tamamlayarak tüm zamanların en yüksek günlük kapanışını gerçekleştirdi. Endeks 9.849,26 puanla en yüksek seviyesine ulaştı.

Geçtiğimiz hafta Ramazan Bayramı tatili nedeniyle İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda yalnızca bir buçuk gün işlem yapıldığını hatırlatan analistler, bu hafta Bankanın ödemeler dengesi ve piyasa katılımcılarının Orta Cumhuriyet (TCMB) Anketleri'nde önemli gelişmeler yaşanacağını ifade etti. yatırımcıların ilgi odağı oldu.

Dolar/TL, Cuma günü alış eğilimini takip ederek günü önceki kapanışın %0,1 üzerinde 32,3577 seviyesinde tamamladıktan sonra bugün bankalararası piyasada 32,4050 seviyesinde işlem görüyor.

Analistler, ülkenin işsizlik oranı ve bütçe dengesi, Euro Bölgesi'ndeki sanayi üretimi, ABD'deki perakende satışlar ve Fed'in imalat sanayi endeksine ilişkin yurt dışı verilerinin bugün New York'ta takip edileceğini ve teknik açıdan 9.900 ve BIST 100 endeksinde 10.000 seviyesinde direnç bulunduğunu, 9.800 ve 9.700 puanın ise destek konumunda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir