Nijerya'da silahlı saldırı: 12 ölü

Katsina-Ala Bölge Milletvekili Jonathan Agbidye, yaptığı açıklamada, Benue Eyaleti'nin Katsina-Ala Bölgesi'nde kimliği belirlenemeyen silahlı kişilerce saldırı düzenlendiğini söyledi.

Agbidye, saldırıda 6 kişinin öldüğünü, çok sayıda kişinin de yaralandığını söyledi. Çok sayıda kişinin kaçırıldığını belirten Agbidye, silahlı kişilerin bölge sakinlerinden gıda maddeleri çaldığına dikkat çekti.

Ulusal basında çıkan haberlerde, Kaduna eyaletinin Kajuru bölgesinde düzenlenen saldırıda biri kadın 6 kişinin hayatını kaybettiği iddia edildi.

Nijerya son dönemde ülkenin çeşitli yerlerinde silahlı çetelerin, Boko Haram'ın ve ISWAP'ın saldırılarına maruz kalıyor.

Ülkede adam kaçırmanın cezası ölüm olsa da fidye amaçlı adam kaçırma da yaygın. Silahlı kişiler genellikle ülkenin kuzeyindeki köyleri, okulları ve gezginleri hedef alarak fidye talep ediyor.

Nijerya silahlı çeteler ve terörle mücadele için 50 yeni savaş uçağı alacak

Nijerya, silahlı çetelerle ve terörle mücadele kapsamında 50 yeni savaş uçağı alacak.

Nijerya Hava Kuvvetleri Komutanı Hassan Bala Abubakar, Katsina Eyaleti'nde kurulan yeni askeri tesislerin açılışında yaptığı konuşmada, ülkenin satın alacağı yeni uçaklar arasında 24 adet M-346 savaş uçağı, 12 adet AW109 çok amaçlı helikopter ve birkaç adet Casa 295 nakliye uçağının yer aldığını söyledi. .

Uçakların önümüzdeki yıl teslim edilmesinin beklendiğini belirten Abubakar, şunları söyledi: “Uçaklar, son yıllarda orta ve kuzeybatı eyaletlerinde terör estiren teröristlere ve silahlı çetelere yönelik saldırıları desteklemek için kullanılacak.”

Abubakar, uçakların hangi ülkeden satın alınacağı konusunda bilgi vermedi.

Güvenlik kaygılarının arttığı Nijerya, terör örgütleriyle mücadele kapsamında daha önce de Türkiye ve ABD'den savaş uçağı satın almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir