“Rekabet gücümüzü korumayı başarırsak büyümeye daha fazla katkı sağlarız”

Gültepe, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde beklentilerin üzerinde yüzde 5,7 büyüdüğünü belirterek, “Ekonomimiz 15 çeyrektir sürekli olarak son derece önemli bir veriyle büyüyor.” değerlendirmesini yaptı.

Bu çeyrekte net ihracatın büyümeye katkısının pozitif hale geldiğini vurgulayan Gültepe, şöyle konuştu: “Bu dönemde net ihracat büyümeye 1,6 puan katkı yaptı ve imalat sanayi ihracatı toplam büyümede 0,9 puanlık katkı sağladıysa 0,9 puana ulaştı. Rekabet gücümüzü korursak büyümeye daha fazla katkı sağlayacağız.” “Vereceğiz.” Bir açıklama yaptı.

Gültepe, yılın ilk çeyreğinde mal ihracatını yüzde 3,5, hizmet ihracatını ise yüzde 8 artırdığını belirterek, “Toplam mal ve hizmet ihracatımız ilk çeyrekte yüzde 4,5 artarak 83,5 milyar dolara ulaştı.” söz konusu.

Uluslararası kuruluşların ülkeye yönelik büyüme tahminlerini olumlu yönde güncellemeye devam ettiklerini kaydeden Gültepe, şöyle konuştu: “IMF'nin ardından OECD de Türkiye'nin 2024 büyüme tahminini yüzde 2,9'dan yüzde 3,4'e çıkardı. Küresel talepteki toparlanma devam ediyor ve bu durum rekabet gücümüzü zedeliyor. “Bu faktörlerin ortadan kalkması halinde ihracatımızın büyümeye katkısının artarak devam edeceğine inanıyorum.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir