Rusya Devlet Başkanı Putin, Mişustin'i başbakanlığa aday gösterdi

Rusya parlamentosunun alt meclisi Devlet Duması Sözcüsü Vyacheslav Volodin, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Putin, Mihail Mişustin'in başbakanlığa adaylığı konusunda Devlet Dumasına teklif sundu. “

2020 yılında yapılacak anayasa değişikliğiyle Duma'nın Rusya'nın modern tarihinde ilk kez hükümet oluşumuna dahil edileceğini vurgulayan Volodin, parlamentonun başbakan, başbakan yardımcıları ve bakanları onaylayacağını söyledi.

Volodin şunları söyledi: “Yasama ve yürütme erkleri arasındaki ortak çalışmalarda yeni bir aşama başlıyor. “Daha önce sorunlar genellikle hükümetin ya da bakanlardan birinin eksiklikleriyle açıklanırdı, artık sorumluluk hem hükümetin hem de milletvekillerinin olacak.” değerlendirmesini yaptı.

Bugünkü genel kurulda adaylık konusunun görüşüleceğini açıklayan Volodin, başbakan adayı Mişustin'in milletvekillerine sunum yapıp ardından soruları yanıtlayacağını kaydetti.

Volodin, siyasi parti temsilcilerinin yeni hükümete ilişkin konuşmalar yapacağını ve milletvekillerinin genel kurulda başbakanın adaylığı konusunda oy kullanacaklarını söyledi.


Parlamento onayı gerekiyor

Bu yılki başkanlık seçimini kazanan Putin, 7 Mayıs'ta yemin ederek yeni dönemine başladı. Yasa uyarınca Mihail Mişustin liderliğindeki hükümet istifa etti.

Parlamentonun Putin'in başbakan olarak önerdiği Mişustin ismini onaylaması gerekiyor.

Parlamentonun başbakan adaylığını onaylaması halinde Mişustin, federal yürütme organlarının yapısına ilişkin önerilerini bir hafta içinde Rusya Devlet Başkanı Putin'e ve başbakan yardımcıları ile yürütme bakanı adaylarının isimlerini Devlet Dumasına sunmak zorunda kalacak. Rusya Parlamentosu'na iki hafta içinde oturulacak. Bu dönemde Duma'nın başbakan yardımcısı ve bakan adaylarını da onaylaması gerekecek.

Putin, Rusya parlamentosunun üst meclisi olan Federasyon Konseyi'ne danışarak, Duman'ın onayı olmadan doğrudan dışişleri bakanı, savunma bakanı, adalet bakanı, acil durum bakanı ve içişleri bakanını atayacak.

Yasaya göre yeni hükümetin onaylanması süreci en geç 20 Mayıs'a kadar sürebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir