S&P İsrail'in kredi notunu düşürdü

Derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, İsrail'in yabancı ve yerel para cinsinden uzun vadeli notunun “AA-“den “A+”ya indirildiği, not görünümünün ise “negatif” olduğu belirtildi.

Açıklamada, İran'la çatışmalarda son dönemde yaşanan artışın İsrail açısından artan jeopolitik riskleri daha da artırdığı belirtildi. S&P'nin askeri faaliyetlerin altı aydan uzun sürmeyeceği yönündeki önceki varsayımına rağmen, daha geniş bir bölgesel çatışmanın önlenmesi bekleniyor. 2024 yılı boyunca çatışmalar devam edecek. Böyle olacak gibi göründüğü aktarıldı.

Açıklamada, özellikle artan savunma harcamaları nedeniyle İsrail'in genel bütçe açığının 2024 yılında gayri safi yurt içi hasılasının %8'ine çıkacağının tahmin edildiği belirtiliyor.

Açıklamada, daha geniş bir bölgesel çatışmanın S&P'nin temel senaryosu olmadığı vurgulanıyor, ancak daha geniş bir bölgesel çatışmanın İsrail'in güvenlik durumu ve dolayısıyla ekonomik, mali ve ödemeler bilançosu parametreleri üzerinde daha maddi olumsuz etkiye sahip olabileceği vurgulanıyor.

Açıklamada, İsrail ekonomisinin 2023'teki yüzde 2'lik büyümenin ardından bu yıl da yüzde 0,5 büyümesinin beklendiği, ülke ekonomisinin geçen yılın son çeyreğinde yüzde 5,7 daraldığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir