Tekirdağ'da çevreyi kirleten bitkilere 31 milyon lira para cezası

Tekirdağ Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü ekipleri, yılın ilk 5 ayında il genelinde çevreyi, havayı ve suyu kirleten tesislerde 575 denetim gerçekleştirdi. Denetimlerde toprağı, çevreyi, havayı ve suyu kirleten, çevreye ağır koku yayan ve Çevre Kanunu'na aykırı faaliyet gösteren 79 tesise toplam 31 milyon lira idari yaptırım uygulandı. '. Denetimlerde 23 fabrikanın faaliyetinin durdurulmasına karar verildi.

Ergene Nehri'nin önemli kollarından biri olan ve Tekirdağ'ın Ergene İlçesi Sağlık Mahallesi'nden geçen Çorlu Çayı, kirlilikten en çok etkilenen su yollarından biridir. Dereye karışan sanayi ve evsel atıklar çevreye ağır kokular yaymaya devam ediyor.

[Fotoğraf: DHA]

Çevreciler, çevreyi kirleten bitkilere yaptırım uygulanmasının doğru olduğuna inandıklarını belirterek, kirli derenin temizlenmesi çağrısında bulundu.

Ergene çevre gönüllüsü Ercüment Tuncay, Trakya'daki Ergene Nehri'nin kirliliğinin sürekli gündemde olduğunu ve çevreyi kirleten sanayi tesislerine ceza verilmesini önemli bulduğunu belirterek, “Verilen cezalar yeterli değil. Her yıl ceza kesiliyor. Ancak sanayicilerin cesaretini kırmadılar bir çevre gönüllüsü olarak bunların daha ciddi olduğuna inanıyorum.” “Geçmişte büyüklerimiz balık tuttuysa yaptırımlar olması gerektiğini düşünüyoruz, bir sonraki çevre gününde oltalarımızı atmak istiyoruz. Derede canlı yaşamı görmek istiyoruz. Çevre gönüllüleri olarak bizlerin de bu konuda duyarlı olduğunu belirtmek isterim. Bu konudaki çalışmalarında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Yönetimi'nin her zaman yanındayız” dedi. .

Fotoğraf: DHA[Fotoğraf: DHA]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir