Tesla hissedarı Elon Musk'a haksız kazanç nedeniyle dava açtı

Şirket belgelerine göre Musk, 4 Kasım ile 12 Aralık arasında toplam 41,5 milyon dolarlık Tesla hissesi sattı ve kısa süre önce tamamlanan Twitter satın alımı için nakit toplamak amacıyla elindeki varlıkların bir kısmını tasfiye etti.

Satışlar, Musk'un 19 Ekim 2022'de yatırımcılara “Dördüncü çeyrek için mükemmel bir talebimiz var” dediği kazanç açıklamasından kısa bir süre sonra geldi.

Ancak Tesla dördüncü çeyrek satışlarını açıkladığında beklenenden çok daha zayıftı ve hisselerin %12 oranında düşmesine neden oldu. Bu, hisse senedinin iki yılı aşkın süredir en kötü işlem günüydü.

Hissedar Michael Perry tarafından açılan davada “Musk'un, yetkiyi kötüye kullanması ve maddi ve olumsuz içeriden alınan bilgileri suistimal etmesinden kâr elde ettiği” iddia edildi.

Davada Musk'tan hisse satışından elde edilen kârın yanı sıra yasal ücretler ve diğer masrafların şirkete iade edilmesi isteniyor.

Davaya göre Musk muhtemelen kasvetli satış raporunun satış sırasında geleceğini biliyordu.

Tesla, 24 Ekim 2022'de Çin'deki fiyatlarını %9'a kadar düşürdü ve beklenenden düşük satışlar nedeniyle Tesla ve diğer otomobil üreticilerinin elektrikli araçlarının fiyatlarını aşağı çeken bir dizi fiyat indirimi başlattı.

Musk, artık X olarak bilinen sosyal medya platformu Twitter'ı satın alma çabalarına başlamadan önce Tesla hisselerini nadiren satıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir