“Toplu mezarlar, savaşın durdurulması için uluslararası toplumun müdahalesini gerektiriyor”

Hamas, Gazze'deki Şifa hastanesinde bugün bulunan üçüncü toplu mezardan 49 cesedin çıkarılmasına ilişkin Telegram hesabından yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “Aynı hastanede üçüncü bir toplu mezarın daha tespit edilmesi, işgal ordusunun Gazze Şeridi'ne ve halkımıza yönelik vahşi ve sistematik saldırılarının yeni kanıtıdır.” ifadelerine yer verildi.

İsrail'in Gazze'de yaptıklarının insanın hayal sınırlarını aştığı vurgulanan açıklamada, “İsrail işgali, katliam ve tehcir planlarını gerçekleştirmek için tüm yaşam kaynaklarını yok etmeyi hedefliyor. 520 kişinin cesedinin bulunduğu durum” ifadeleri kullanıldı. Şu ana kadar kurtarılmış olması ve çalışmaların devam etmesi, Birleşmiş Milletler ve uluslararası toplumun “halkımıza yönelik bu vahşi saldırıyı durdurmak için her türlü tedbiri almamızı talep ettiğinin” bir işaretidir.

Açıklamada, tüm uluslararası insan hakları kurum ve kuruluşlarına bu suçların belgelenmesi çağrısında bulunularak, “bu suç ve aşağılık örgütün yöneticilerinin” yargılanabilmesi için belgelerin Uluslararası Ceza Mahkemesi ve diğer ilgili mahkemelere sunulması talep edildi. Sorumlu tutulmak.

Gazze Hükümeti Basın Bürosu bugün, Gazze Şeridi'nde İsrail ordusunun saldırdığı hastanelerdeki toplu mezar sayısının 7'ye yükseldiğini ve şu ana kadar 520 Filistinlinin cenazesinin kaldırıldığını duyurdu.


7 Ekim'den sonra İsrail'in Gazze'yi işgal etmesi

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim 2023'te “Filistinlilere ve Mescid-i Aksa başta olmak üzere kutsal değerlere yönelik devam eden ihlallere yanıt verme” motivasyonuyla İsrail'e karşı kapsamlı bir saldırı başlattı. “

İsrail, 7 Ekim saldırılarında 1.200 İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin yaralandığını açıkladı.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 944'ü çocuk ve 9 bin 849'u kadın olmak üzere 34 bin 844 Filistinli öldürüldü, 78 bin 404 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne saldırıların başladığı 7 Ekim'den bu yana 269'u toprak işgali sürecinde olmak üzere 614 askerinin öldüğünü açıkladı.

Çatışmada 24 Kasım 2023'te 4 gün süren ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani duraklama” sırasında 81 İsrailli ve 240 Filistinli tutuklu karşılıklı olarak serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail binlerce Filistinliyi gözaltına almaya ve hapsetmeye devam ediyor.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te 7 Ekim 2023'ten bu yana İsrail askerlerinin ve yasadışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 497 Filistinli hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir