“Trabzon'a yeni bir havalimanı kazandırmak için çalışmalarımıza başladık”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Trabzon Havalimanı'nda yaptığı incelemelerin ardından yaptığı açıklamada, Akyazı Stadyumu yakınında Türkiye'nin ve dünyanın en modern hastanelerinden birini inşa ettiğini söyledi.

Tüm Türkiye'nin en güzel örnek şehir hastanelerinden birinin kentte ortaya çıktığını belirten Uraloğlu, şöyle konuştu: “280 bin metrekare alana kurulan Trabzon Şehir Hastanemiz sağlık altyapısını güçlendirecek bir projedir. Şehrimizden 900 yatak kapasitesine sahip olan bir yanık bakım ünitesi, nükleer tıp ünitesi var, “Radyoterapi alanı, Diyabet, Kan Transfüzyon Merkezi, Uyku Laboratuvarı gibi önemli sağlık kompleksleri olacaktır. ve genetik laboratuvarı” dedi.

Hastanenin tamamlandığında Karadeniz'in en önemli sağlık merkezlerinden biri olacağını vurgulayan Uraloğlu, özellikle büyük bir sağlık kompleksini birbirine bağlayan yolların inşaatından gurur duyduğunu söyledi.


“56 istasyonlu şehir içi raylı sistemi Trabzon'a kazandıracağız”

Şehir hastanesine ulaşımı hızlandırmak için hafif raylı sistem projesini de hayata geçirdiklerine dikkat çeken Uraloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“24 Nisan'da Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile görüştük ve Trabzon Hafif Raylı Sistem Proje Protokolünü imzaladık. Bu projenin yapımını Ulaştırma Bakanlığımıza bağlı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü aracılığıyla üstlendik. Akçaabat'tan Trabzon'umuza kadar ulaşacak. Yomra merkeze, şehir hastanesine getireceğiz, yaklaşık 32 kilometrelik Akyazı Stadı, Meydan, Üniversite, Otogar ve Havaalanı gibi 56 istasyondan oluşan şehir içi raylı sistemi hayata geçireceğiz. Trafiğin en yüksek olduğu, Akçaabat, Yomra ve Ortahisar başta olmak üzere 500 bin kişinin yaşadığı toplam 824 bin kişinin yaşadığı ilimizde “Özellikle yaz aylarında turizmin artmasıyla birlikte yoğunlaşan trafik, hafifleyecektir. Devam eden uygulama projelerinin tamamlanmasının ardından en kısa sürede ihaleye çıkıp inşaat çalışmalarına başlamayı planlıyoruz.”


Güney Çevre Yolunun uzunluğu 43,8 kilometre

Trabzon'da yapımı devam eden en önemli otoyol projelerinden birinin Güney Çevre Yolu olduğunu vurgulayan Uraloğlu, 31 metre genişliğinde, 2×3 şeritli Güney Çevre Yolu'nun uzunluğunun bitümlü sıcak bitümlü kaplı bölünmüş yol standardına göre inşa edildiğini söyledi. karışımı, 43,8 kilometredir.

Bakan Uraloğlu, Akçaabat ilçesine bağlı Mersin ilçesinden başlayıp şehrin güneyinden Ortahisar ve Yomra ilçelerine kadar devam ederek Mar Kara sahil yoluna bağlanacak Güney Çevre Yolu sayesinde transit trafiğin şehir içi trafikten ayrılacağını söyledi. Arsin Mahallesi'nden.

Hem kent içi hem de kent geçişlerinde ulusal ve uluslararası trafiğin rahatlayacağını belirten Uraloğlu, şöyle konuştu: “16,5 kilometre uzunluğundaki ve şu anda inşaatı devam eden ilk bölüm Akçakale'den çıkıyor, mevcut sahil yolunun güneyinden geçerek Sera'da son buluyor. Göl Kavşağı Yıldızlı Yonca Kavşağı ve Kanuni Bulvarı'na bağlanacak Karadeniz Sahil Yolunun inşaatına devam ediyoruz. Şu anda toplam uzunluğu 14,4 kilometre olan 7 adet çift metro tüneli ve 968 metrelik 7 adet viyadük bulunmaktadır. Kavşakta devam ediyor.”

Uraloğlu, 711 metrelik T1, 1238 metrelik T2, 3.572 metrelik T3 ve 1.523 metrelik T4 tünellerinde kazı destek çalışmalarının devam ettiğini, kamulaştırma işlemlerinin ise devam ettiğini söyledi.

Projeyle Karadeniz sahil yolunun Akçaabat-Arsin arasındaki bölümünde şehirdeki ağır araç trafiğinin ve özellikle Sarp sınır kapısına giden ağır araç trafiğinin ayrılacağını anlatan Uraloğlu, şöyle konuştu: “Hızlı ve kesintisiz bir ulaşım ağı kurularak, Ulusal ve uluslararası trafiğin çevre yolu ile taşınması, kıyı bölgesindeki sıkışıklığın azalmasını sağlayacaktır.” “Şehrin her yönünde trafiğe maksimum erişilebilirliği sağlayacağız. Araç egzoz emisyonlarını azaltarak şehir içi geçişlerde hava kirliliğinin önüne geçeceğiz. Ayrıca artıracak projeyle bölgenin kalkınmasına da katkı sağlayacağız. Trabzon'un sanayi, ticaret ve turizm faaliyetleri.” dedi.


“Yeni Trabzon havalimanının yapım ihalesine önümüzdeki dönemde başlayacağız”

Bakan Uraloğlu, Trabzon Havalimanı'nın ülkenin en yoğun havalimanlarından biri olduğunun altını çizdi.

Mevcut havalimanının 2023 yılında iç ve dış hatlarda yaklaşık 3,5 milyon yolcuya hizmet vereceğini hatırlatan Uraloğlu, ülkenin havalimanları arasında 9'uncu sırada yer aldığını vurguladı.

Uraloğlu, Trabzon Havalimanı'nın şu anda 19 firmayla 11 ülkede 20 noktaya uluslararası, 4 firmayla da yurt içi 8 noktaya ulaşım sağladığını söyledi.

Trabzon ile Suudi Arabistan arasında direkt uçuşlara da başladıklarını belirten Uraloğlu, şöyle konuştu: “Türk Hava Yolları'nın yaz sezonunda gerçekleştireceği uçuşlarda Trabzon'dan direkt seferlerle hem Cidde'ye hem de Riyad'a seyahat etmek mümkün hale geldi. 2024 yaz sezonunda Trabzon'dan Suudi Arabistan'a.” “(THY), Flynas ve Flyadeal firmaları tarafından toplam 817 uçuş planlanıyor. Bu uçuşlarla Trabzon'un turizmi ve ekonomisi gelişecek, Hac ve Umre gezisi yapacak vatandaşlarımıza büyük kolaylık sağlanacak.” dedi.

Bakan Uraloğlu, Trabzon Havalimanı'ndaki yolcu artışını gözlemlemeye devam ettiklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Bu yıl nisan sonu itibarıyla 877 binin üzerinde yolcu ağırladı ve 2023 yılının ilk 4 ayına göre artış oranının yüzde 18 olduğunu görüyoruz. Yılsonunda 4 milyon. Her geçen gün artan yolcu sayısına paralel olarak Trabzon havalimanımızı genişletmek istiyoruz ve Trabzon'a yeni bir havalimanı kazandırmak için çalışmalarımıza başladık ve devam edeceğiz. Mevcut iç hatlar terminal binasına köprü ve körükler yapılıyor. Körüklerin ilkinin inşaatı devam ediyor ve yaklaşık 2 ay içinde devreye alınmasını bekliyoruz.

Özellikle yeni dış hatlar geliş terminali ve CIP binasına acil ihtiyaç vardı. Bu binaların geçici kabulünü 23 Mayıs’ta tamamladık. Küçük çalışmaların tamamlanmasının ardından yeni dış hatlar geliş terminalimizi temmuz ayında devreye almayı planlıyoruz. CIP binasını işleten firma THY, kendi konseptine göre dahili olarak hazırladıktan sonra hizmete açacak. Önümüzdeki dönemde yatırım programına aldığımız yeni Trabzon havalimanının yapım ihalesine başlayacağız. Bu düşüncelerle havalimanımızın inşaat işlerini başarıyla yürüten Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğümüze ve müteahhit firma çalışanlarına teşekkür ediyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir