Türk Lirası'na çevrilen KKM hesaplarında asgari faiz şartı kaldırıldı

18 Ağustos 2023 itibarıyla KKM hesaplarındaki para 3,4 trilyon lirayı aştı. Dolar karşılığı ise 126,4 milyar ABD doları oldu.

REKLAM

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türk lirasına çevrilen döviz korumalı mevduat (KKM) hesaplarındaki asgari faiz zorunluluğunu kaldırdı.

Seçimlerin ardından ekonomi yönetimini devralan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, KKM'den kademeli çıkış sinyali verdi.

Yeni kararla yapılan değişiklikle TL dönüşüm oranıyla korunan hesaplarda asgari faiz şartı kaldırıldı. Böylece bankaların TL'ye çevrilen döviz kuruyla korunan hesaplara resmi faiz oranının altında faiz vermesinin önü açıldı.

Anadolu Ajansı'na göre, Merkez Bankası'nın siyasi faizinin altında faiz oranlarının uygulandığı KKM hesaplarındaki kur farkının, bankanın ödeyeceği faiz veya temettü tutarından yüksek ancak siyasi faizle birlikte hesaplanan tutardan düşük olması durumunda, Farkın tamamı banka tarafından karşılanacaktır.

Kur farkının siyasi faizle hesaplanan tutardan fazla olması durumunda destek tutarının siyasi faizle hesaplanan tutara kadar olan kısmı banka, üst kısmı ise Merkez Bankası tarafından ödenecek.

KKM'nin maliyeti ne kadardı?

18 Ağustos 2023 itibarıyla KKM hesaplarındaki para 3,4 trilyon lirayı aştı. Dolar karşılığı ise 126,4 milyar ABD doları oldu.

Seçimlerin ardından dolar kurunun artmasıyla KKM'nin maliyeti daha da arttı. Mart 2022 ile Temmuz 2023 arasında KKM'nin toplam gideri 152 milyar lirayı aştı.

Her ayın ortalama döviz kuru üzerinden toplam KKM harcaması 7,9 milyar doları buluyor. Bu harcamanın ağustos kuruyla karşılığı 213 milyar TL'yi aşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir