Uraloğlu, TBMM'de 23 Nisan'da düzenlenen resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 23 Nisan'da TBMM'de düzenlenen resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İstanbul tren kazasına ilişkin Uraloğlu, demiryollarının testlerden sonra açılması gerektiğini, testler sırasında böyle bir kazanın meydana geldiğini söyledi.

Uraloğlu, İstanbul-Ankara arasında inşa edilecek süper hızlı tren projesinin ön tasarımlarını belli bir seviyeye getirdiklerini ve üzerinde çalıştıklarını vurguladı.

Bakan Uraloğlu, Irak'la işbirliği projesinin aşamaları ve kalkınma yoluna ilişkin soru üzerine şunları söyledi:


“Şu ana kadar kalkınma yolunda yani Irak ve Türkiye ile ilgili ikili bir anlaşma gerçekleştirdik. Geçtiğimiz günlerde bizim ve Irak'ın taahhüdüyle dörtlü bir anlaşma imzaladık. Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar Sia'yı da dahil ettik. Mal tedariğinden çok bu işin finansmanında bu çok ciddi bir aşama. İki ay içinde bakanlar düzeyinde bir zirve yapacağız. Türkiye'nin güneyi ve kuzey Irak'taki projeyle ilgili Irak ve Türkiye genel müdürü düzeyinde haftalık olarak görüşeceğiz. “Bitmemiş bir kısım var, finansman modeli tamamlanınca konuştuk, bu yıl orada projeye başlayabilmek istiyoruz. “

Uraloğlu, önümüzdeki aylarda kalkınma yolu için Irak ve Türkiye'de ofisler açacaklarını ve süreci yerinde yönetimle çözeceklerini söyledi; Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nın katılımıyla da şirket kurulabileceğini belirtti.

Uraloğlu, Zangezur koridorunda henüz doğrulanmayan 43 kilometrelik Ermenistan sınırını, değilse İran sınırını geçecek bir çalışma bulunduğunu anlattı. “Azerbaycan özellikle İran tarafıyla görüşmelerde bulunuyor. Biz de zaman zaman görüşüyoruz. İki alternatif var, hangisi olursa olsun uygulanacaktır.” dedi.

Geçen yıl Irak'la ticaret hacminin 20 milyar doları bulduğunu hatırlatan Uraloğlu, şöyle konuştu: “Bir gelişme patikası olduğunda bu rakam 30-40 milyar dolara çıkabilir. Sadece Irak'ı, Türkiye'yi düşünmeyin, geniş düşünmek lazım. Bugün Süveyş Kanalı'nda, Kızıldeniz'de sorun var. Gelişim Yolunu tamamladık, bunun ne kadar değerli olacağını hepimiz biliyoruz.” Gösteriyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir