“Vatandaşlarımızın denize erişimini engelleyen tüm unsurları ortadan kaldıracağız”

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Özhaseki'nin İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın ev sahipliğinde il valileri ve çevre, şehircilik ve iklim değişikliği müdürleri toplantısına katıldığı hatırlatıldı.

Açıklamaya göre, 28 denizcilik vilayetinin valileri ve il başkanlarının canlı olarak katıldığı toplantıda, illerin istek ve beklentileri dinlendi.

Toplantıda konuşan Özhaseki, vatandaşlardan gelen şikâyet ve talepler üzerine “Denizler halkındır” projesini hayata geçirdiğini belirterek, şöyle konuştu: “Vatandaşlarımızın denizlere erişimini sağlayarak devlet olarak üzerimize düşeni yapacağız. Vatandaşlarımızın denize erişimini engelleyen tüm unsurları ortadan kaldıracağız.” dedi.

Bakan Özhaseki, Artvin'den Hatay'a kadar tüm plajları adım adım incelediklerini kaydederek, şöyle konuştu:

“Anayasamızın 43. maddesi, kıyılarımızın Devletimizin tasarrufunda olduğunu ve bunların kullanımında kamu yararının dikkate alınacağını açıkça belirtmektedir. Biz zaten Anayasa'nın bize yüklediği bu sorumluluğu yerine getiriyoruz. Ancak şunu garanti etmeliyiz ki; Kıyı denetimlerimizin kalıcı olması ve kıyı yapılaşmasının meşru bir sebep olmaması nedeniyle bunların kalıcı olarak ortadan kalkmasını önlemek için yeni bir adım atıyoruz.

Milli Emlak Genel Müdürlüğümüz ve Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğümüz tarafından hazırlanıp valiliklerimize gönderilen genelgede bu durum açıkça anlatılıyor. Valiliklerimizin koordinasyonunda; “İl Müdürlüklerimiz vatandaşlarımızın kıyılara ulaşımını ve denizden faydalanmasını engelleyen meslekleri, engelleri ve kaçak yapılaşmaları tespit edecek ve kanunların gereğini yapacaktır.”

“İlk adım olarak kaçak yapılaşma ve işgallerin önüne geçeceğiz”

Bakan Özhaseki, “Denizler milletindir” projesiyle denizlerin ve kıyıların güvence altına alınacağının altını çizdi.

28 il valiliğine gönderilen genelgenin sürecin mekanizmasını oluşturacağını belirten Özhaseki, şöyle konuştu: “Vatandaşlarımızı da bu çalışmalara ortak ediyoruz. Bu kapsamda Çevre-Deniz İhbar Hattını kurduk. Kaçak yapıların önüne geçeceğiz. İlk adımda bunun ancak vatandaşla birlikte, devlet ve millet iş birliğiyle yapılabileceğini söyledi.

Bakan Özhaseki, bu süreçte valiliklerin de önemli rollerinin olduğunun altını çizerek şunları söyledi:

“Amacımız ülkemizin turizmini baltalamak değil, sahillerimizi kaçak yapılardan temizlemek. Kentlerimizin turizm ekseninin ve turistik faaliyetinin hukuksal bir şekilde devam etmesinin sağlanmasıdır. İl Müdürlüklerimizle kıyılarımızı denetim altında tutuyoruz. Burada valilerimize büyük görev düşüyor. Valiliklerimiz de bu hassas konuyu yakından takip edecek. “Umarım sahillerimizi kaçak yapılardan temizleyebiliriz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir