Yeni haftada yağışlar azalacak, sıcaklıklar artacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Meteorolog Abdullah Macit, önümüzdeki hafta yağışların azalacağını ve sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerine çıkacağını söyledi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Meteorolog Abdullah Macit, ülkede önümüzdeki hafta beklenen hava durumu tahminlerine ilişkin bilgi verdi.

Yarından itibaren yağışların azalacağını belirten Macit, şöyle konuştu: “Önümüzdeki hafta yurdun doğu kesiminde yağış olacak ama batı kesiminde yağış olmayacak. Yani Doğu Anadolu'nun doğu kesiminde yağış bekliyoruz. . ve Doğu Karadeniz'de, ancak diğer yerlerde değil.” dedi.


Sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerine çıkacak

Hava sıcaklıklarına ilişkin değerlendirmede bulunan Macit, “Sıcaklıklar Salı gününe kadar mevsim normallerinin civarında seyredecek, Salı gününden itibaren ise mevsim normallerinin 2 ila 5 derece üzerinde seyredecek.” dedi.

Macit, Pazar gününden itibaren Ankara, İstanbul ve İzmir'de yağış beklenmediğini, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerine çıkacağını kaydetti.


Orta ve doğu bölgelerde yağmur bekleniyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan son değerlendirmelere göre Türkiye'nin birçok bölgesinde yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

Yağışlı havanın ağırlıklı olarak İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Orta ve Batı Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ve Diyarbakır'da etkili olacağı tahmin ediliyor.

Ankara, Eskişehir, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Yozgat, Afyonkarahisar, Konya, Çorum, Bolu'nun güney ve doğusu, Karabük'ün güneyi, Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı ve Bayburt'un güney kesimleri ile Rize ve Artvin illerinin iç kesimlerinde yağış bekleniyor. Yerel olarak güçlü olmak. Bu bölgelerde yaşayan vatandaşların sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu, ani kuvvetli rüzgar, kısa süreli fırtına gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve dikkatli olması gerekiyor.

Rüzgar genellikle kuzeyden hafif, yağmur sırasında ara sıra orta ve kuvvetli esecek. Özellikle şiddetli yağışlarda ani rüzgar ve kısa süreli fırtına riski bulunuyor.

BÖLGELERDE HAVA TAHMİNLERİ


marmara bölgesi

Marmara bölgesinde parçalı ve hafif bulutlu bir hava hakim olacak. Ancak öğle saatlerinde Bilecik çevrelerinde yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Sıcaklık Edirne'de 35 derece, İstanbul'da 29 derece, Kırklareli'de 31 derece, Kocaeli'de 30 derece olacak.


Ege Bölgesi

Ege Bölgesi'nde de parçalı bulutlu bir hava görülüyor. İç Ege'de akşam saatlerine kadar yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Bu yağışların Afyonkarahisar çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Sıcaklıklar İzmir ve Manisa'da 36 dereceyi bulurken, Denizli'de 35 derece, Afyonkarahisar'da ise 30 derece olacak.


Akdeniz bölgesi

Akdeniz bölgesinde parçalı bulutlu hava beklenirken, iç kesimlerde yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor. Sıcaklık, Adana'da 39 derece, Antalya'da 38 derece, Hatay'da 36 derece, Isparta'da 29 derece olacak.


İç Anadolu Bölgesi

İç Anadolu bölgesinde genel olarak parçalı ve az bulutlu bir hava hakim olacak. Bölge genelinde yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Ankara, Eskişehir, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Yozgat ve Konya'da sağanak yağış bekleniyor. Sıcaklık Ankara'da 25 derece, Eskişehir'de 26 derece, Çankırı'da 29 derece, Konya'da 27 derece olacak.


Karadeniz bölgesi

Batı Karadeniz'de parçalı bulutlu hava beklenirken, iç kesimlerde yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Öğle saatlerinde Orta ve Doğu Karadeniz'de sağanak ve gökgürültülü sağanak yağış bekleniyor. Bolu'da 26 derece, Düzce'de 30 derece, Sinop'ta 26 derece, Zonguldak'ta 24 derece olacak.


Doğu Anadolu bölgesi

Doğu Anadolu Bölgesi'nde öğle saatlerinde yer yer parçalı bulutlu, yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Erzurum, Kars ve Ardahan çevrelerinde sağanak yağış bekleniyor. Sıcaklık Erzurum ve Kars'ta 22 derece, Malatya'da 33 derece, Van'da ise 26 derece olacak.


Güneydoğu Anadolu bölgesi

Güneydoğu Anadolu bölgesinde hafif bulutlu hava beklenirken, öğle saatlerinde Diyarbakır çevrelerinde yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış görülebilir. Sıcaklık, Diyarbakır'da 38 derece, Gaziantep'te 37 derece, Siirt'te 36 derece, Şanlıurfa'da 40 derece olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir