YİMER 157 15 bin kişinin kurtarılmasına yardımcı oldu

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Müdürlüğü bünyesindeki Yabancılar İletişim Merkezi'nden (YİMER 157 Çağrı Merkezi) yapılan açıklamada, 08.00-18.00 saatleri arasında bilgilendirme hattı olarak hizmet veren YİMER 157 Çağrı Merkezi'nin, Hafta içi :00, Türkiye'deki yabancıların vize, oturma izni, uluslararası koruma almasına olanak sağlar. Geçici Koruma gibi göç yönetimi mevzuatı kapsamındaki sorulara yanıt verdiği kaydedildi.

2015 yılında kurulan YİMER'in Türkçe, İngilizce, Arapça, Rusça ve Farsça olmak üzere 5 dilde hizmet sunduğu belirtildi.

Açıklamada, YİMER 157'nin haftanın 7 günü 24 saati acil yardım ve ihbar hattı olarak da hizmet verdiği belirtildi. “YİMER 157'yi arayanlar 1'i arayarak acil yardım hattına hızlı bir şekilde ulaşabiliyor. YİMER 157, 20 milyon çağrıya yanıt verdi.” Bugüne kadar yapılan çağrılarda: “İnsan kaçakçılığı ve göçmen kaçakçılığıyla ilgili acil yardıma başvuran 15 bin 552 kişinin kurtarılmasının sağlandığı bilgisine yer verildi.”

YİMER 157'nin uluslararası öğrencilere de oturma izni işlemleri hakkında bilgi verdiği, 29 Kasım 2023'te YÖK ile imzalanan protokol çerçevesinde YİMER 157 sesli yanıt sisteminde de uluslararası öğrencilere izin verecek değişiklik hayata geçirildiği belirtildi. Öğrenciler 2'ye basarak doğrudan dış temsilciliğe bağlanabilirler.

YİMER 157 15 bin kişinin kurtarılmasına yardımcı oldu

Ayrıca çağrı merkezinin, Dünya Çağrı Merkezleri Yarışması ve Avrupa Çağrı Merkezi Yarışması'nda “En İyi Acil Servis” kategorisinde şu ana kadar 8 uluslararası ödüle layık görüldüğü bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir