Zelenskiy: Rus ordusu yeni saldırı eylemlerine hazırlanıyor

Zelenskiy, temaslarda bulunmak üzere Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gelen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir araya geldi.

Toplantının ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Zelenskiy, başta ABD olmak üzere ortaklarından silah sevkiyatı beklediklerini söyledi.

Zelenskiy, Rus ordusunun her geçen gün bu durumdan faydalandığını vurgulayarak, “Dolayısıyla hızlı sevkiyat, cephede istikrarın sağlanması anlamına geliyor.” dedi.

“155 kalibrelik toplar, uzun menzilli silahlar ve hava savunması, özellikle Patriot sistemleri. Bunlar, Rusya'nın Ukrayna'daki terörist hedeflerini yok etmek için ortaklarımızın sahip olduğu ve artık çalışması gereken şeyler. Rus ordusu, müttefiklerimizle birlikte yeni saldırı eylemlerine hazırlanıyor. ” dedi Zelenskiy. Rus saldırılarına karşı koymalıyız.” dedi.

Ukrayna ordusuna zamanında destek sağlanmasında olumlu bir şey görmediğini vurgulayan Zelenskiy, bu sürecin hızlandırılması gerektiğini söyledi.

Temmuz ayında Washington'da yapılan NATO zirvesine değinen Zelenskiy, şunları söyledi: “Bu zirve ittifak için bir güçlenme anı olabilir veya olmayabilir. İttifakın bir düşmanının NATO'nun güçlendirilmesini veto edip edemeyeceğine orada karar verilecek. Bu karar endişe vericidir.” Ukrayna NATO'ya katılma davetini kabul etti.” “Onu hakediyor.” dedi.

Stoltenberg'in Ukrayna'nın savunmasına 5 yıl içinde 100 milyar avroluk mali destek sağlayacak özel bir fon oluşturulması yönündeki girişimini görüştüklerini söyleyen Zelenskiy, NATO ülkelerinin bu girişimi hayata geçirebilecek kabiliyete sahip olduğunu söyledi.

Zelenskiy, Ukrayna'nın bu fonun oluşturulmasına ilişkin detayları bilmesinin önemli olduğunu vurgulayarak, bu girişimin ikili güvenlik garantisi anlaşmalarında sağlanan yardımları dikkate almaması gerektiğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir