ABD, ülkedeki çip yatırımları için Samsung'a 6,4 milyar dolar destek verecek

ABD Başkanı Joe Biden, yaptığı yazılı açıklamada, ülkenin yarı iletken üretimindeki liderliğini yeniden tesis etmek için CHIPS ve Bilim Yasası'nı imzaladığını hatırlattı.

Samsung ile ABD Ticaret Bakanlığı arasında şirketin ileri yarı iletken üretimi ile araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin Teksas'a getirilmesi için ön anlaşmaya varıldığını duyuran Biden, bu bağlamda Samsung'un Teksas'a 40 milyar doların üzerinde yatırımla geleceğini ve en az 21.500 işin yarı iletken ekosistemindeki rolünü güçlendireceğini vurguladı.

Biden, bu tesislerin yapay zeka gibi ileri teknolojiler için ihtiyaç duyulan dünyanın en güçlü çiplerinden bazılarının üretimini destekleyeceğini ve ABD'nin ulusal güvenliğini güçlendireceğini vurguladı.

ABD Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Samsung ile varılan ön anlaşma kapsamında, ülkenin yarı iletken tedarik zincirinin dayanıklılığını güçlendirmek ve teknolojik liderliği teşvik etmek amacıyla CHIPS ve Bilim Yasası kapsamında 6,4 milyar dolara kadar doğrudan finansman sağlanacağı belirtiliyor. ve küresel rekabet gücünü artırmak.


2030 yılına kadar %20 civarında gelişmiş çip üretmeyi hedefliyoruz

Bu ay ABD'de CHIPS yasası kapsamında Tayvanlı yarı iletken şirketi TSMC'ye 6,6 milyar dolara kadar doğrudan finansman ve 5 milyar dolara kadar kredi verileceği açıklandı.

Mart ayında 8,5 milyar dolarlık bir hibenin yanı sıra Intel'in yerel yonga üretim tesislerine 11 milyar dolarlık bir kredi açıklandı.

ABD yönetimi ayrıca yarı iletken üretimini artırmak için Global Foundries ve Mikroçip Teknolojisini destekleyeceğini söyledi.

Ülke, çip yatırımlarıyla 2030 yılına kadar dünyanın en gelişmiş yarı iletkenlerinin yüzde 20'sini üretmeyi hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir