Ayaş Yolu kontrollü bir şekilde trafiğe açıldı

Öğleden sonra artan sağanak yağış nedeniyle Ayaş yolunda biriken suyun tahliyesi için yaklaşık 8 saat süren ekip çalışmasının ardından yolun her iki yönü kontrollü bir şekilde trafiğe açıldı.

Ulaşım her iki yönde de tek şerit üzerinden gerçekleşmektedir.

Yolda su tahliye çalışmaları devam ediyor.

Mahsur kalan bazı vatandaşlar kazıcılarla kurtarıldı

Başkentte öğleden sonra yağan şiddetli yağış nedeniyle özellikle Sincan ilçesinde ve Ayaş yolunun birçok kesiminde su baskınları yaşandı.

Yolda biriken suya mahsur kalan çok sayıda araç, ekiplerin ve vatandaşların çabaları sayesinde bulundukları yerden kaldırıldı. Bazı vatandaşlar ise ekiplerin yardımıyla araçlardan indirilerek küreklerle yol kenarına götürüldü. Su baskını nedeniyle arızalanan araçlar çekicilere yüklenerek bölgeden kaldırıldı.

Bölgeye gönderilen ekipler, yolda biriken suyun tahliyesi için tıkanan kanalizasyonları açmaya çalışıyor. Bu nedenle Ayaş yoluna hâlâ araçların girmesine izin verilmiyor.

Ankara'da şiddetli yağış etkisini gösterdi: Ayaş Yolu kontrollü bir şekilde trafiğe açıldı

Bu arada yoğun yağış nedeniyle tavana kadar su dolan Sincan Törekent metrosunun girişine getirilen motopomplarla suyun tahliyesi için girişimlerde bulunuluyor. Bu nedenle şehrin bazı yerlerinde büyükşehir ulaşımı yapılamamaktadır.

Sağanak yağışta eşi ve oğlu araçta mahsur kalan Naci Efe, şunları söyledi: “Sonradan geldim. Eşim aradı 'oğlumla birlikte suda mahsur kaldık' dedi. Onlar mağdur oldu, biz geldik ama Büyükşehir Belediyenin arabası yok, hiçbir şey yapılmadı. Arabada oğlum ve eşim mağdur, bekliyoruz.” “2-2,5 saat oldu, yapacak başka bir şey yok, her şey ortada.” dedi.

Minibüs şoförü Meftun Körlü, sağanak yağış nedeniyle bir süre araçta mahsur kaldıklarını söyledi.

Körlü, şöyle konuştu: “Yoğun yağmur yağdığı için durmak zorunda kaldık. Aracımızda 18-19 civarında yolcu vardı. Hepsini kürek yardımıyla tahliye ettik. Önemli olan yolcularımızın can güvenliğiydi. Böyle bekledik. 2-2,5 saat civarında yapacak bir şey yok, gemiden ayrılmamız lazım.” “Kaptan en son ayrılır.” Dedi.

Metro seferleri aksadı

Metro girişlerini su basması nedeniyle metro seferleri aksadı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, yağış nedeniyle bazı metro istasyonlarında su seviyelerinin normal değerlerin üzerine çıktığı ve su tahliye çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

Çalışmalar tamamlanana kadar OSB-GOP-Fatih-Harikalar Diyarı-Devlet Mah. Otobüs ve Eryaman 5-Koru istasyonları arasında metro seferlerimiz devam edecektir. Yaşadığımız olağanüstü şartlarda anlayışınız ve sabrınız için teşekkür ederiz.” ifadeler kullanıldı.

En fazla yağış metrekareye 38,34 kilogram ile Sincan'da düştü

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, saat 17.00 itibarıyla Ankara'da metrekareye 6 saatte en fazla yağış 38,34 kilogramla Sincan ilçesine düştü.

Başkentin diğer ilçelerinde metrekareye düşen yağış miktarları şöyle:

“Bala Sofular kırsal ilçesi 23,95 kilogram, Güdul 21,6 kilogram, Kızılcahamam Yıldırım orman alanı 19,74 kilogram, Keçiören Bağlum 19,7 kilogram, Haymana 15,2 kilogram, Keçiören 9. bölge 15,17 kilogram, Keçiören ilçe merkezi 14,79 kilogram, Altındağ-Gençlik Parkı 14,53 kilogram, 11.81 kilogram, Gölbaşı Ahiboz kırsal ilçesi 11,43 kilogram, Yenimahalle 9,42 kilogram, Haymana Yenice ilçesi 8,8 kilogram, Devecipınar Kırsal İlçesi 7,07 kilogram, Gölbaşı Yağlıpınar Kırsal İlçesi 6,95 kilogram, Çamlıdere Orman İşletme Müdürlüğü 6 kilogram, Kızılcahamam 4,18 kilogram, Ayaş İlçesi 3,4 kilogram, Polatlı 2,6 kilo, Çankaya TBMM 2,5 kilo, Pursaklar 2,24 kilo, Kızılcahamam Güven şehri 1,75 kilo, Sincan Temelli 0,92 kilo.”

Yağışların kent genelinde gece geç saatlere kadar aralıklı olarak devam edeceği ve yarından itibaren yağış beklenmediği öğrenildi.

Öte yandan Ankara'da sıcaklıkların salı gününden itibaren mevsim ortalamalarının üzerinde seyretmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir