Belçika Ukrayna'ya F-16 gönderecek – Son Dakika

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, Savunma Bakanı Ludivine Dedonder ile düzenlediği basın toplantısında, savaş uçaklarının maliyetinin dondurulmuş Rus varlıklarıyla ödeneceğini söyledi.

Belçika'da dondurulan çok sayıda Rus varlığının bulunduğunu hatırlatan De Croo, şöyle konuştu: “Biz onların vergilerini Ukraynalılara vererek kendilerini Ruslara karşı korumalarını sağlıyoruz. Yani uçakların parası Belçikalılar tarafından ödenmiyor.” vergiler.” ” dedi.

F-16 savaş uçaklarının bu yılın sonlarında Ukrayna'ya gönderileceğini belirten De Croo, şunları söyledi: “Bu, Ukrayna'nın savunması açısından büyük bir adımdır. Ülkemiz zaten F-16 koalisyonunun bir üyesiydi ve uçakların onarımından sorumluydu. Teslim edilen uçaklar ve Ukraynalı pilotların eğitimi Ancak artık ülkemiz de “Ukrayna'ya fiilen uçak tedarik edecek sınırlı ülkeler arasına katılıyor” dedi.


Teslimat “mümkün olan en kısa sürede” gerçekleştirilecek

Toplantıda kaç savaş uçağının tedarik edileceği ve ne zaman teslim edileceğine ilişkin bilgi verilmese de Bakan Dedonder, teslimatların “en kısa sürede” yapılacağını kaydetti.

Uçağı yıl sonuna kadar teslim etmek için mümkün olan her şeyi yapacağız.” Dedonder, alınan kararın ülkenin güvenliğini riske atmadığını vurguladı.

Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib, X hesabından yaptığı paylaşımda kararı duyurdu ve F-16'ların konuşlandırılmasına yönelik ek finansmanla Ukrayna'nın savunmasının güçlendirileceğini söyledi.

Lahbib, “Ukrayna'ya yardım etmek aynı zamanda kendimizi korumak anlamına da geliyor. Rusya'nın saldırganlığı aynı zamanda insani bir sorundur.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir