İnsani yardım taşıyan 1.063 TIR'dan yalnızca 49'u Gazze'nin kuzeyine ulaştı

Gazze hükümetinin basın dairesi başkanı Selame Maruf, yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi: “Bu hafta Gazze Şeridi'ne giren insani yardım tırlarının sayısı 1.063'e ulaştı. “205 tır Refah sınır kapısından, 858 tır da (İsrail kontrolündeki) Kerem Abu Salim sınır kapısından girdi. dedi.

Maruf, toplam kamyondan yalnızca 49'unun Gazze Şeridi'nin kuzeyine ulaştığını söyledi.

Gazze Şeridi'ne giren insani yardım tırlarının sayısının özellikle kuzeydeki Filistinlilerin ihtiyacının çok altında olduğunu vurgulayan Maruf, şöyle konuştu: “Bu rakamlar ABD ve İsrail'in insani yardım tırlarının sayısının artacağı yönündeki iddialarıyla çelişiyor. Günde 300 tır yardım getirilecek.” Açıklamalarına yer verdi.

Maruf, İsrail'i Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilerin yardım erişimine kısıtlamalar getirmekle suçladı ve şunları söyledi:


“Bu uygulamalar, yanıt vermemiz gereken ve Uluslararası Adalet Divanı'nın aldığı tedbirlerle çelişen suçlardır. Gıda krizinin etkilerinin ortadan kaldırılması için günde en az 1.000 tırın insani yardım malzemesinin girişine izin verilmesi gerekiyor. “Gazze Şeridi'ne giden tüm sınır kapıları da açılmalıdır.”


Gazze'de insani felaket yaşanıyor

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne 7 Ekim'de başlayan saldırıları 203 gün boyunca devam etti.

Toprak işgalinin, ablukanın ve ağır bombardımanın devam ettiği 360 kilometrekarelik alanda sıkışıp kalan 2,3 milyon Filistinli, büyük bir insani felaket yaşıyor.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ndeki eylemleri, Uluslararası Adalet Divanı'nda soykırım suçlamasıyla yargılanmasına yol açtı.

Hamas ile İsrail arasındaki ateşkes görüşmelerinde İsrail'in toprak işgalini ve saldırılarını sürdürme ısrarı ve Hamas'ın kalıcı ateşkes çağrısı müzakerelerin tıkandığı noktalar olarak gösteriliyor.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 24.000'i kadın ve çocuk olmak üzere 34.000'den fazla Filistinli hayatını kaybetti.

Sağlık sisteminin çökmekte olduğu bölgede 77 binin üzerinde yaralının olduğu, 7 bin civarında kişinin ise kayıp olduğu konuşuluyor. 1,9 milyondan fazla Filistinli Gazze Şeridi'nden zorla yerinden edildi.

İsrail ordusunun saldırıları, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 25 Mart'ta onayladığı “ateşkes kararı” göz ardı edilerek devam etti.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ni ikiye bölen koridora yeni bir saldırı başlattığını duyurdu.

Uluslararası toplumun uyarılarına rağmen İsrail yetkilileri, yaklaşık 1,5 milyon Filistinlinin sığındığı Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah'a saldırı düzenleyeceklerini söylemeye devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir