DSÖ: Refah'a yönelik küresel bir saldırı daha fazla insani felakete yol açacak

Peeperkorn, Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi'nin haftalık basın toplantısına çevrimiçi olarak katılarak değerlendirmelerini yaptı.

DSÖ ve diğer insani yardım ortaklarının Refah'a yönelik küresel bir saldırı olasılığından endişe duyduğunu belirten Peeperkorn, 1,5 milyon kişinin Refah'ta mahsur kaldığını hatırlattı.

Peeperkorn, Refah'a yapılacak bir saldırının “yeni bir insani felakete yol açacağı” konusunda uyardı.

Gazze'deki sağlık sisteminin hazır olması ve hizmet vermeye devam edebilmesi için acil durum planlarının bulunduğunu da vurgulayan Peeperkorn, “geçici çözüm” olarak nitelendirdiği bu planın daha fazla ölüm ve hastalığın ortaya çıkmasını engelleyemeyeceğini kaydetti. Refah'a yapılacak herhangi bir saldırıdan kaynaklanacak.

Peeperkorn, Gazze genelinde yardım dağıtımında sorunlar ve gecikmelerle karşılaşmaya devam ettiklerini söyledi.

Gazze'de gıda bulunabilirliğinin son dönemde bir miktar arttığını ancak Gazze'de çok önemli olan yerel gıda üretiminin tamamen yok edildiğine dikkat çeken Peeperkorn, aylardır Gazze'ye giren gıda kalitesinin oldukça düşük olduğunu vurguladı. .

Peeperkorn, Gazze'de kıtlık riskinin bitmediğini, gıda krizinin etkilerinin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini kaydetti.

Gazze'nin Mısır'a açılan kapısı olan Refah sınır kapısının, Refah'a yönelik olası bir saldırı nedeniyle kapatılması ihtimalinden “son derece” kaygılı olduklarını vurgulayan Peeperkorn, insani operasyonların kalbi olan bu kapıya da baskı yaptıklarını söyledi. açık kalmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir