İngiltere Başbakanı Sunak, 10-12 hafta içinde Ruanda'ya kaçak göçmenlerin gönderileceğini duyurdu

Sunak, İngiliz Parlamentosu'nun üst meclisi olan Lordlar Kamarası'nın Avam Kamarası'na havale ettiği Ruanda Güvenlik Tasarısı (Ruanda Planı) hakkında basın toplantısı düzenledi.

İşçi Lordlarının, İngiltere'ye gelen kaçak göçmenlerin Ruanda'ya sınır dışı edilmesini öngören Ruanda Planı'nı durdurmak için her yolu denediğini iddia eden Sunak, “Ama ya da ama diye bir şey yok. Bu uçaklar Ruanda'ya girecek” dedi. dedi.

Tasarı yasalaştıktan sonra önceden belirlenen düzensiz göçmenlerin Ruanda'ya gönderileceğini belirten Sunak, şunları söyledi: “Düzensiz göçmenleri sınır dışı ederken tutabilmek için gözaltı merkezlerinin kapasitesini 2.200'e çıkardık. Ayrıca 200 yeni memurumuz var. çabuk hazırlandı.” “25 mahkeme salonu ve 150 hakimin 5.000 duruşmayı yürütmesi belirlendi.” dedi.

Sunak, adını vermediği havalimanından yasadışı göçmenlerin ticari uçuşlarla Ruanda'ya sınır dışı edilmesi için rezervasyonlar yapıldığını kaydetti.

“Hiçbir yabancı mahkeme bizi durduramaz” Sunak, Ruanda hükümetinin de yasal düzenlemeler yaptığını ve İngiltere'den gelecek göçmenlere hazır olduğunu söyledi.


“Eğer İşçi Lordları bunu engellemeseydi, duruşma haftalar önce başlayacaktı.”

Engellenmemek, aksamamak için planın ayrıntılarını “operasyonel nedenlerle” paylaşmayacağını söyleyen Sunak, şöyle konuştu: “İlk uçak 10-12 hafta sonra havalanacak. Tabii bu bizim istediğimizden daha geç bir tarih. “Fakat Had İşçi Lordları uçakların kalkışını durduracak tasarıyı haftalarca engellemeye çalışmasaydı, bu süreç haftalar önce başlamış olacaktı.” değerlendirmesini yaptı.

Yaz boyunca her ay Ruanda uçaklarının kalkacağını belirten Sunak, Kanal boyunca düzensiz göç durana kadar Ruanda planının yürürlükte kalacağını söyledi.

Sunak, Manş Denizi'nde faaliyet gösteren insan kaçakçılarının denize açılmaya elverişli olmayan gemilerle insanların hayatını tehlikeye attığını belirterek, 2024 yılında aralarında 7 yaşında bir kız çocuğunun da bulunduğu 9 kişinin öleceğini söyledi.

Düzensiz göçün önlenmesi için Fransa ve Arnavutluk'la yapılan anlaşmaları hatırlatan Sunak, geçen yıl düzensiz göçün üçte bir oranında düştüğünü kaydetti.

Göçmen kaçakçılarının dikkatini Vietnamlı göçmenlere çevirdiğinin altını çizen Sunak, bu ülkeden düzensiz göçün önlenmesi için Arnavutluk'la yapılan anlaşmanın bir benzerini Vietnam'la da yapılacağını söyledi.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi'ni eleştiren Sunak, şunları söyledi: “İşçi Partisi'nin bir planı yok. Olsaydı ne anlaşma, ne yasa, ne de Ruanda'ya uçuş olurdu. Onların önceliği düzensiz göçü durdurmak ve göçmenleri sınır dışı etmek değil. İşçi Partisi bunu ancak insan tacirlerine yasadışı ticaretlerine devam edebilecekleri mesajını göndererek başaracaktır.” olurdu.” dedi.


“Ulusal güvenliğimiz ve yabancı bir mahkemeye üyeliğimiz söz konusu olduğunda güvenliğimize öncelik veriyorum.”

Toplantıda gazetecilerin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) geçmişte Ruanda'ya uçuşları durdurup durdurmadığı ve uçuşların yeniden başlamasının AİHM'den ayrılmak anlamına gelip gelmediği yönündeki sorusuna yanıt veren Sunak, şunları söyledi:

“Uluslararası sorumluluklarımıza uygun hareket ettiğimizden eminiz ama makul insanlarız ve mantıklı şeyler yapmaya çalışıyoruz. Benim ve İngiliz halkının sabrı tükeniyor. Parlamento bu tasarıyı geçirerek Ruanda'nın Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi'nin dile getirdiği kaygıları gidermek için adımlar attık: “Artık Ruanda uçaklarının havalanma zamanı geldi. Yabancı bir mahkemenin bizi uçak uçurmaktan alıkoymasına ve kararımızı bozmasına izin vermeyeceğim. uçmaya devam et.”

Sunak, “Ulusal güvenliğimiz, sınırlarımızın güvenliği ve yabancı mahkeme üyeliği söz konusu olduğunda elbette ulusal güvenliğimizi ön planda tutuyorum” dedi. dedi.

Bu süreçte Ruanda'nın İngiltere'den gelen düzensiz göçmenleri de ağırlamaya hazırlandığını anlatan Sunak, sığınma taleplerini çözümleyen avukat, hakim ve yetkililere eğitim verildiğini kaydetti.

Sunak, geçtiğimiz hafta Londra'da düzenlenen Gazze ateşkes yürüyüşü sırasında bir Yahudi vatandaşla bir polis memuru arasında çıkan tartışmaya ilişkin soruya da yanıt verdi.

Başbakan Sunak, Londra Büyükşehir Polisi'nin, Yahudilerin giydiği kipayı giyen bir polis memurunun Gazze'yi destekleyen aktivistlerin arasından geçmesine “Yahudi olduğu” gerekçesiyle izin vermediği için özür dilediğini hatırlattı.

Yaşananların yanlış olduğunu söyleyen Sunak, istifası istenen Büyükşehir Emniyet Müdürü Mark Rowley'e güveninin tam olduğunu söyledi.

Sunak, İçişleri Bakanı James Cleverly'nin bugün Rowley ile görüşeceğini de sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir