Rusya: ABD'nin Ukrayna'ya yardım kararı kötü, tehlikeli ve yasa dışı

Peskov, başkent Moskova'da gazetecilere yaptığı açıklamada güncel gelişmelere ağırlık verdi.

Polonya Devlet Başkanı Andrzej Duda'nın “Ülkesinde Amerikan nükleer silahlarını konuşlandırmaya hazırız” açıklamasına ilişkin bir soruya yanıt veren Peskov, “Bu plan gerçekleşirse Rus askerleri durumu analiz edecek ve güvenliğimizi sağlamak için gerekli tedbirleri alacak. dedi.

Ermenistan'ın Rus askeri üssünün topraklarından çekilmesini talep etme olasılığını da değerlendiren Peskov, bu konuda Ermenistan'dan herhangi bir sinyal gelmediğini söyledi.

Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın en kısa sürede bir araya gelerek gerekli konuları görüşeceğini vurguladı.


“ABD'nin Ukrayna'ya yardım kararına yanıt vereceğiz”

Dondurulmuş Rus varlıklarının Ukrayna yararına kullanılmasını öngören yasa tasarısının ABD Temsilciler Meclisi tarafından onaylanmasını değerlendiren Peskov, şunları söyledi: “Bunu son derece olumsuz değerlendiriyoruz. Bu, bütünün yok edilmesinden başka bir şey değil. Ekonomik sistemin temelini oluşturan kamu mülkiyetinin ve özel mülkiyetin ihlalidir.”

Söz konusu karara yanıt vereceklerini ve yargılamaya tabi tutulacaklarını vurgulayan Peskov, şunları söyledi: “Yargılama zorlu olacak ama ABD'nin ekonomik çıkarlarına ciddi zarar verecek. Bu eylemler yasa dışıdır. Eğer bu önlemler uygulanırsa elbette birçok yatırımcı Amerikan ekonomisine yatırım yapmadan veya varlıklarını oraya yatırmadan önce bunu yapmak zorunda kalacak.”

Ancak Sözcü Peskov, ABD'nin Ukrayna'ya verdiği desteğin sahadaki durumu etkilemeyeceğini açıkladı ve “Rus silahlı kuvvetlerinin Ukrayna'daki konumunu iyileştirdiğini” söyledi. dedi.

ABD Temsilciler Meclisi, Ukrayna, İsrail ve Tayvan'a 95 milyar dolar yardım sağlayan ve dondurulmuş Rus varlıklarını Ukrayna yararına kullanan tasarıyı kabul etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir