İrlanda'da Filistin'e destek gösterileri devam ediyor

İrlanda Filistin Dayanışma Derneği, Dublin Üniversitesi (UCD) Öğrenci Birliği ve Filistinli akademisyenlerin, öğrenci taleplerini karşılamayı reddeden UCD yönetiminin artan baskılarına karşı öğrencilere destek amacıyla düzenlediği gösteriye onlarca kişi katıldı.

UCD kampüsündeki Filistin kampının on beşinci gününde protestocular kampüsün karşısındaki köprüde buluştu.

Protestocular, “Filistin'e Özgürlük”, “Gazze'deki Soykırıma Son” ve Gazze'de hayatını kaybedenlerin isimlerini taşıyan pankartlar taşıyarak kampüse doğru ilerledi.

Öğrenciler, üniversite İsrail'le tüm bağlarını koparana kadar kampüste kamp yapmaya devam edeceklerini söyledi.

İrlanda Filistin Sağlık Uzmanları Derneği Doktoru. George Little, uluslararası kuruluşların Gazze'de yaşananların soykırım olduğuna inandığını açıkladı.

Gazze'de çok sayıda sivilin öldürüldüğünü, binaların ve hastanelerin yıkıldığını, sağlık hizmetlerinin yok edildiğini belirten Little, bunun açıkça bir soykırım olduğunu ve durdurulması gerektiğini söyledi.

Little şunları söyledi: “Bugün çok önemli çünkü Dublin Üniversitesi'ndeki öğrenci kamplarını desteklemek için buradayız. Onlar şu anda Gazze'de devam eden soykırımı protesto ediyorlar. Ben İrlanda Filistin Sağlık Çalışanları Derneği'ni temsil ediyorum. İnsanlığı savunan bir grubuz. ve Gazze'ye insani yardım.”

İsrail'in Gazze'deki katliamı

İsrail ordusu, 7 Mayıs'ta Refah'ın doğusuna kara saldırısı düzenleyerek Mısır sınır kapısı Refah'ın Filistinli kısmının kontrolünü ele geçirdi.

İsrail ordusunun işgal ettiği bölge aynı zamanda Gazze'ye insani yardımların girişinde ana geçiş noktası olan ve Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilerin 'yurt dışına' çıkmak için kullandıkları tek geçiş noktası olan Mısır sınırındaki Refah sınırını da içeriyor.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15.103'ü çocuk ve 9.849'u kadın olmak üzere 35.903 Filistinli öldürüldü, 80.420 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da yok ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

Gazze Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref El Kudra, Gazze'de 20 binden fazla kanser hastası, kalp hastası ve yaralının sınır kapısının açılmasını beklediğini duyurdu.

Sözcü, “İsrail'in 7 Ekim'den bu yana gerçekleştirdiği saldırılarda 493'ten fazla sağlık çalışanının öldürüldüğünü, 310'dan fazla sağlık çalışanının tutuklandığını” kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir