İsrailli Yetkili: Gazze'deki Saldırılar Tüm Mahkumların Serbest Bırakılması Önerilse Bile Bitmez

İsrail televizyonu Kanal 12'de Hanegbi'nin Gazze'de bazı İsrailli tutukluların yakınlarıyla görüştüğü belirtildi.

Görüşmede İsrail ile Hamas arasında dolaylı esir değişimine ilişkin müzakerelerdeki son gelişmelerin ele alındığı belirtildi.

Hanegbi'nin tutuklu yakınlarını azarladığı ve toplantıda hazır bulunan bir kadının gözyaşları içinde toplantıyı terk ettiği bildirildi.

Hamas'ın elindeki tüm tutukluların serbest bırakılması karşılığında Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları sonlandıracak bir öneriyi kabul etmeyeceklerini belirten Hanegbi'nin, şunları söylediği bildirildi: “Bu hükümet, tüm rehinelerin iadesi için savaşı durdurma kararını vermeyecektir. “

Hanegbi, İsrailli mahkumların önümüzdeki birkaç hafta veya ay içinde geri getirilmemesi halinde bu konuda alternatif bir planları olmadığını da itiraf etti.

Mossad Direktörü David Barnea, Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns ve Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Thani, Tel Aviv yönetimi ile Hamas arasındaki mahkum takası müzakerelerini canlandırmak üzere 24 Mayıs'ta Paris'te bir araya geldi.

İsrail devlet televizyonu KAN'ın 28 Mayıs'ta yayınladığı haberde, Tel Aviv yönetiminin, Gazze'de ateşkes ve esir değişimine ilişkin müzakerelerin yeniden başlatılması yönündeki teklifini Mısırlı ve Katarlı arabuluculara ilettiği bildirildi.

Hamas'ın elinde 125 İsrailli tutuklunun olduğu tahmin ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir