Kripto para piyasasında tüm gözler Ethereum ETF'nin kararında

BlackRock, VanEck ve Fidelity'nin de aralarında bulunduğu ABD merkezli birçok yatırım yönetimi firması komisyona 10 Ethereum spot ETF sundu. Şirketler, tıpkı Bitcoin gibi Ethereum'un da spot ETF'lerle geleneksel borsalarda işlem görmesini istiyor.

SEC daha önce ETF başvurularını erteleme kararı almıştı. Talepleri 3 kez erteleme hakkına sahip olan SEC'in, “VanEck Ethereum ETF” için olumlu veya olumsuz kararını 23 Mayıs sonuna kadar açıklaması gerekiyor.

Bu hafta Ethereum ETF'lerinin onaylanacağı beklentisiyle kripto para piyasasında dalgalanma yaşanırken, Ethereum'un fiyatı 3800 doları, Bitcoin'in fiyatı ise 70 bin doları aştı.

“ABD seçim sürecini etkiliyor”

Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Üyesi İsmail Hakkı Polat, yaptığı açıklamada, Bitcoin ETF'nin spot onayından sonra Ethereum için umut oluştuğunu, ancak ilerleyen süreçte SEC Başkanı Gary Gensler'in açıklamalarıyla bu beklentinin olumsuz hale geldiğini hatırlattı. .

ABD'de başkanlık seçimleri yaklaştıkça ekonomik durumun değişmeye başladığını anlatan Polat, Demokratların kripto para karşıtı bir pozisyona düşmeye başladığını, Cumhuriyetçi Donald Trump'ın ise kripto paralara biraz daha olumlu yaklaştığını söyledi.

Bunun Ethereum spot ETF'lerine yönelik değişen beklentiler üzerindeki etkisine dikkat çeken Polat, şunları söyledi: “ABD'de yapılan son araştırmalar, nüfusun yaklaşık %20'sinin en az bir kez kripto para birimine yatırım yaptığını gösteriyor. Amerika Birleşik Devletleri'nde kripto para giderek yaygınlaşıyor.” “ETF onayı şansının dünden bu yana önemli ölçüde arttığını görüyorum, bu da Demokratların kripto para karşıtı görünmek istemediği bu siyasi gelişmelerle ilgili olabilir.” değerlendirmesini yaptı.

“ETF Onayı Blockchain Yeniliklerine Kapı Açabilir”

Bitcoin'in piyasada biraz farklı bir konumda olduğunu belirten Polat, Ethereum'un akıllı sözleşmeler aracılığıyla birçok işlemin gerçekleştirildiği bir platform gibi göründüğünü söyledi.

Olumlu kararın bu nedenlerle Ethereum gibi işlev gören diğer varlıklar üzerinde de olumlu etki yaratabileceğini belirten Polat, olası olumsuz senaryoya ilişkin şunları söyledi: “Onaylanmadığı takdirde son 3 gündeki spekülatif yükseliş yerini hayal kırıklığına bırakacak ve Ethereum için biraz daha olumsuz bir tablo ortaya çıkıyor.” dedi.

Polat ayrıca ETF'lerin onaylanmasının kripto paralar ve blockchain alanında yeniliklere kapı açabileceğini söyledi. Polat, yatırımcıların gözünde ETF'lerin finansal kuruluşların garantörü olarak hareket ettiğini ve borsada işlem gören bu fonların şirketler için de yatırım fırsatı yarattığını vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir