Oruçluyken mide bulantısı! Oruçluyken mide bulantısına ne sebep olur? Ramazan ayında mide bulantısı nasıl önlenir?

genişletmek

Oruç, kişinin Allah rızası için kötü alışkanlıklardan, yiyecek ve içeceklerden uzak durmasıdır. Oruç tutanlar bazen hafif bir rahatsızlık hissedebilirler. Bu rahatsızlıklardan biri de oruç sırasında oluşan mide bulantısıdır. Şimdi oruçluyken mide bulantısına neyin sebep olduğundan bahsedelim mi? Ramazan ayında mide bulantısı nasıl önlenir? Yazımızda sorularınızın cevaplarını yazdık.

Oruçluyken mide bulantısına ne sebep olur?

Ülkemizde oruç ağırlıklı olarak Ramazan ayında veya üç aylarda tutulmaktadır. Bireysel olarak tutulmayan oruçlar, kişiler tarafından farklı zamanlarda tutulabilir. İnsanların aklına gelen sorulardan biri de oruç sırasında yaşanan mide bulantısı sorunlarıdır. Bu mide bulantısı günün herhangi bir saatinde ortaya çıkabilir. Sıklığı ve devamlılığı kişiden kişiye ve direnç düzeyine göre değişmektedir. Oruç sırasında yaşanan bu mide bulantısının sebepleri şunlardır:

Açlığa bağlı olarak kan basıncının yükselmesi veya azalmasından kaynaklanabilir.

Sahurda aşırı yağlı veya tuzlu yiyecekler tüketmek.

İftardan önce veya sonra yüksek kafeinli içecekler tüketin.

Nikotin bağımlılığının olması.

Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan yapılan açıklamalarda mide bulantısı oruca engel olmasa da eğer insanların sağlığı açısından tehlike oluşturuyorsa bu kişilerin oruç tutmamasının daha uygun olduğu belirtiliyor.

Şiddetli mide bulantısından şikayetçi olan kişilerin mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurması gerekmektedir. Uzman hekimlerin tespit ettiği rahatsızlıklar tedavi edildikten ve mide bulantıları geçtikten sonra bu kişiler tekrar oruç tutabilirler.

Ramazan ayında mide bulantısı nasıl önlenir?

Oruçlularda görülen mide bulantısı şikâyetleri, alınacak birkaç küçük önlemle önlenebilir. Bu önlemler herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişiler için geçerlidir. Uzmanlar özellikle Ramazan ayında oruç tutarken mide bulantısını önlemek için şunları öneriyor:

Sahurda tüketilen besinlerin aşırı yağlı ve tuzlu olmaması gerekmektedir.

İftardan hemen sonra kafeinli içecekler tüketilmemelidir.

İftardan hemen sonra nikotin alınmamalıdır.

Sahur veya iftar yemeğinden sonra maden suyu içmek mideyi rahatlatır.

Nane ve limonu bir bardak suda kaynatıp sahurdan sonra içmek mide bulantısını önleyebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir