Otomotiv sektörü nisan ayında en fazla ihracat yapan sektör oldu

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre sanayi grubunun otomotiv sektörü 2,7 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Bunu 2,5 milyar dolarla kimya ve ürünleri sektörü, 1,2 milyar dolarla da hazır giyim takip ediyor.

Nisan ayında ihracatını en çok artıran sektör yüzde 43,9 ile fındık ve ürünleri oldu.

Türkiye'nin toplam ihracatının yüzde 81,2'sini oluşturan sanayi grubunun ihracatı geçen aya göre yüzde 3,7 düşüşle 13,3 milyar dolar olarak hesaplandı.

Nisan ayında toplam ihracatın yüzde 16'sını oluşturan tarım grubunda ihracat yüzde 2,4 artışla 2,6 milyar dolar, toplam ihracatın yüzde 2,9'unu oluşturan madencilik grubunda ise 467,2 milyon dolar gerçekleşti. herhangi bir yüzde değişikliği olmadan.


En çok ihracat Almanya'ya

Nisan ayında en çok ihracat yapan üç ülke ise 1,3 milyar dolarla Almanya, 1 milyar dolarla ABD ve 871,7 milyon dolarla İngiltere oldu.

Bu dönemde en çok ihracat yapılan ilk 3 şehir ise 6,7 milyar dolarla İstanbul, 1,5 milyar dolarla Kocaeli ve 1,2 milyar dolarla Bursa oldu. Geçtiğimiz ay 51 il ihracatını artırdı.

Nisan ayında 1.068 firma ilk kez ihracat gerçekleştirdi. Yeni işletmeler ihracata 82 milyon dolar katkıda bulundu. İhracatın birim değeri ise 1,34 dolara geriledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir