Pastörize sütte kuş gribi virüsü bulundu

Kuş gribinin ilk kez bu baharın başlarında süt sığırlarında bildirilmesinin ardından sağlık kurumları, çiğ veya pastörize edilmemiş süt örneklerinde virüs ve bakterilerin tespit edildiğini bildirdi.

Ancak pastörize süt örneklerinde kuş gribine neden olan H5N1 virüsünün parçalarına da rastlandı.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi, ticari süt tedarikinin güvende kaldığını vurguladı.

Pastörizasyonun kuş gribi virüsünü etkisiz hale getirmesi ve onu bulaşıcı olmayan hale getirmesi bekleniyor.

FDA, “Mevcut bilgilere göre pastörizasyonun virüsü etkisiz hale getirmesi muhtemel ancak sürecin virüs parçacıklarının varlığını ortadan kaldırması beklenmiyor” dedi.

ABD Tarım Bakanlığı, kuş gribinin yayılmasını önlemek amacıyla eyalet sınırlarını geçen ineklerin test edilmesini gerektiren federal bir emir yayınladı.


Pastörizasyon nedir? Kuş gribi öldürür mü?

Pastörizasyon, Fransız kimyager Louis Pasteur tarafından 1860 yılında icat edilen bir ısıtma işlemidir ve o zamandan beri bazen ciddi hastalıklara neden olabilecek zararlı bakteri ve patojenleri öldürmek için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bunlar arasında E. coli, Listeria ve Salmonella gibi patojenik bakteriler ve diğer patojenler yer alır.

Pastörizasyonun ayrıca kuş gribine neden olan virüsü öldürmesi veya etkisiz hale getirmesi de bekleniyor; Bu nedenle sağlık yetkilileri pastörize süt ürünleri veya ticari sütün tedarik edilmesinde herhangi bir risk bulunmadığını savunmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir