Şanlı Urfa'da sonuçları merakla beklenen seçimleri kim kazandı?

YRP lideri Fatih Erbakan, özellikle seçim kampanyası döneminde hükümetin ekonomi politikasını en çok eleştiren lider oldu.

REKLAM

Yerel seçimlerde yarışın en çekişmeli geçeceği tahmin edilen ve sonuçları merakla beklenen şehirlerden biri de şüphesiz Şanlı Urfa oldu.

Şanlıurfa'da açık sandık oranı yüzde 72'ye ulaşırken, Yeniden Refah Partisi adayı Kasım Gülpınar yüzde 38,10, AK Parti adayı Zeynel Abidin Beyazgül ise yüzde 34,25 oy aldı.

Kürt ve muhafazakar seçmenin çoğunlukta olduğu bu şehirde, Şanlı Urfa'nın ileri gelenlerinden ve “Şah'ın yeğeni” olarak anılan Kasım Gülpınar, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'nden (AKP) istifa ederek 'Millet İttifakı'na katıldı. . eski ortağı Yeniden Refah Partisi'nin YRP (YRP) tarafından aday gösterilmesi, bu şehirdeki seçim yarışında neredeyse önceki dengeleri altüst etti.

Yeniden Refah Partisi, 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan Türkiye genel seçimlerine Cumhur İttifakı'nı temsilen katılmış ve 1.527.048 seçmenden aldığı oyların %2,8'ini alarak altıncı büyük seçim partisi olmuş ve Büyük Meclis Türk milli takımına 5 milletvekili göndermiştir.

Yerel seçimler öncesinde AKP ile YRP arasında yürütülen müzakerelerden sonuç alınamaması nedeniyle önceki ittifak bozuldu.

Erbakan'dan hükümetin ekonomi politikalarına sert eleştiri

Bunun dışında kampanya boyunca hükümeti, özellikle de ekonomi politikasını en çok eleştiren lider YRP lideri Fatih Erbakan oldu.

AKP'nin yıllardır seçim kazandığı bu şehirde, büyükşehir belediye başkanı Zeynel Abidin Beyazgül'ün yeniden atanması, son verilere göre şehrin ikinci büyük partisi olan Eşitlik ve Demokrasi için Halk Partisi'nin (DEM) yeniden atanması anlamına geliyor. Genel seçimler iddialı.

MAK Araştırma'nın geçen hafta açıkladığı seçim anketine göre AKP adayı Zeynel Abidin Beyazgül yüzde 32, YRP adayı Mehmet Kasım Gülpınar ise yüzde 29 oy aldı.

DEM partisi adayları Celalettin Erkmen ve Gülser Yıldırım'ın yüzde 24 oy alacağı ortaya çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir