Zonguldak'taki fabrikadan koku yayılıyor: Mahalleliler maske takıyor

Bölücek ilçesindeki fabrikaya şehir dışından getirilen atıkların çevreye kötü koku yayması nedeniyle bölge sakinleri fabrika önünde toplandı.

Olay yerine Karadeniz Ereğli Belediyesi'nden çok sayıda jandarma ve polis memuru sevk edildi.

Geri dönüşüm fabrikasının bulunduğu bölgede koku oluştuğunu söyleyen mahalle sakinleri içeriye alınmadı.

Karadeniz Ereğli Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan Günay da fabrikada incelemelerde bulundu. Koku nedeniyle ekipler mahalle sakinlerinin yanında bile maske taktı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekipleri, fabrikaya getirilen malzemelerden numuneler aldı.

Fabrika önünde yaşanan yoğunluk nedeniyle güzergah boyunca trafiğin akışı jandarma ekipleri tarafından sağlandı.


“Örnekler alınıyor”

Günay, gazetecilere, savcılıktan arama kararı gelmediği için kolluk kuvvetleriyle belli bir bölgede inceleme yaptıklarını söyledi.

Gün içerisinde gelen ihbarlar üzerine bölgeye ekipleri sevk ettiklerini belirten Günay, şöyle konuştu: “Fabrikaya gelen malzemelerin görevlilere ulaşmadan boşaltıldığını tespit ettik. Savcılıktan arama iznimiz olmadığı için üzerimizde arama kararı yoktu. Fabrikanın diğer bölümlerini görme fırsatımız olmadı.” dedi.

Günay, fabrikada İzmit bölgesinden getirilen ve tehlikeli atık olarak sınıflandırılan demir yığınının bulunduğunu belirterek, şöyle konuştu:


“Yanmış demir yığını var. Garip bir koku yayıyor, çok rahatsız edici. Herkes maske takıyor. Belediye olarak belediye başkanının adaylığıyla geldik. Tespit raporlarını fotoğraflı olarak tuttuk. Örnekler alınıyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'ne getiriliyorlar. Tutanakları da tutuyorlar.


Fabrikadan alınan ÇED raporu var. Buna göre buraya ruhsat verildi. Tehlikeli atıkların arıtılmasıyla ilgili. Başkanımız bile bu sorundan rahatsız. “Git, gereğini yap.” dedi. Biz bu bölgedeyiz, elimizden geleni yapacağız. “En ağır yaptırımları uygulayacağız”

Kimsenin zehirlenmesine izin vermeyeceklerini belirten Günay, “Bu şirkete en ağır hukuki yaptırımları uygulayacağız.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir